Tatry. Baner z cytatem z Biblii zdjęty z Giewontu. Akcja taterników

Polska
Tatry. Baner z cytatem z Biblii zdjęty z Giewontu. Akcja taterników
Paweł Stanuch/Polsat News
Baner wisiał na krzyżu w czwartek

Baner z cytatem z Biblii: "Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie", który w czwartek po raz kolejny zawisł na krzyżu na Giewoncie, został usunięty po południu. Miesiąc wcześniej płachta z tym samym cytatem również została zawieszona na zabytkowym krzyżu.

W czwartkowe popołudnie pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zdjęli z krzyża na Giewoncie wielką płachtę, na której wypisano cytat z Biblii. Baner miał rozpiętość niemal równą ramionom zabytkowego krzyża. Cytat z ewangelii według świętego Mateusza najprawdopodobniej miał nawiązywać do sytuacji uchodźców na wschodniej granicy.

WIDEO: Pracownicy TPN zdejmują baner z krzyża na Giewoncie

 

 

Krzyż na Giewoncie jest nie tylko obiektem religijnym, ale i zabytkiem. Wieszanie jakichkolwiek przedmiotów, symboli, flag, banerów i pisanie czy rycie napisów na krzyżu jest nielegalne. Mimo to cyklicznie na obiekcie wywieszane są banery. W ubiegłym roku na Giewoncie zawisły baner wyborczy Andrzeja Dudy, tęczowa flaga LGBT oraz symbol Strajku Kobiet.

 

ZOBACZ: Zakopane. Kulawy koń ciągnął fasiąg z turystami do Morskiego Oka. "Był ewidentnie chory"

 

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Ramię krzyża ma 5,5 m długości.

pdb/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie