Wzrost czwartej fali. Bartosz Fiałek i Piotr Witczak w "Gościu Wydarzeń"

Polska
Wzrost czwartej fali. Bartosz Fiałek i Piotr Witczak w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
Wtorkowy "Gość Wydarzeń" poświęcony wzrostowi czwartej fali

- Nie możemy mając kiłę, HIV, ale także COVID-19, zatajać tego faktu i świadomie zakażać ludzi - powiedział lekarz Bartosz Fiałek, odnosząc się do słów prof. Simona. Profesor zasugerował wcześniej, że przepisy powinny szczególnie uwzględniać taką sytuację i pozwalać na ukaranie zakażających. - Dlaczego skupiamy się na SARS-CoV-2, który ma 0,15 proc. śmiertelności? - pytał biolog Piotr Witczak.

- Pandemia nierówno przebiega w każdym kraju - przypomniał Bartosz Fiałek. - Wydaje się, że będziemy niestety "nadganiać statystyki" - dodał i uzupełnił, że modele matematyczne wskazują na możliwość 5 tys. przypadków pod koniec października - dodał. Lekarz przypomniał też, że Izrael, choć trafił na nasze usta ze względu na szybką odpowiedź na COVID-19, ale dziś ma "tylko" ponad 60 proc. zaszczepionych, podczas gdy np. w Portugalii jest to ponad 80 proc.

Izrael: piorunujące tempo szczepień, kolejna fala zakażeń

Piotr Witczak przyznał, że w Izraelu było "piorunujące" tempo szczepień, ale warto obserwować ten kraj własnie w kontekście nieszkuteczności szczepień, jeśli chodzi o transmisję wirusa. - Izrael we wrześniu tego roku pobił rekord zakażeń. Liczylibyśmy, że szczepionki ograniczą transmisję - powiedział. Zwracając się do Bartosza Fiałka zauważył, że naukowe opracowania zależności między wyszczepieniem a liczbą zakażeń. - Nie widać związku pomiędzy poziomem wyszczepienia a liczbą zakażeń, a nawet jest nieznaczny odwrotny trend: im więcej zaszczepionych, tym większa liczba zakażeń. Spodziewaliśmy się, nawet ja, że tak nie będzie - powiedział.

 

ZOBACZ: Izrael. Mieszkańcy, którzy nie przyjęli trzeciej dawki szczepionki, utracą paszport covidowy

 

Odnosząc się do zachęt do szczepień, Witczak powiedział: - Jeśli to jest zachęta, to ok. Ale stosowane są wobec nas środki przymusu pośredniego, żeby się szczepić - powiedział, przywołując paszporty covidowe, utrudnienia dla niezaszczepionych (testy) i limity na imprezach zbiorowych. - Brakuje logiki w tym podejściu. Singapur przy 81 proc. w pełni zaszczepionych na początku sierpnia wprowadził trzecią dawkę szczepionki, a pod koniec sierpnia pobił rekord zakażeń. Teraz rosną tam też zgony - powiedział Witczak.

 

WIDEO: Szczepienia to o kilkadziesiąt razy mniejsze ryzyko zgonu. "Gość Wydarzeń"

 

 

Odpowiadając, reumatolog Bartosz Fiałek przypomniał: - Szczepienia nie są po to, żeby zablokować bezobjawowy czy łagodny przebieg choroby. Fajnie by było, ale niestety tak nie jest. Są po to, żeby ograniczyć hospitalizację i zmniejszyć liczbę zgonów.

Trzecia dawka szczepionki: gwałtowny spadek hospotalizacji

Fiałek przywołał dane z Izraela: "aktywny COVID-19 o ciężkim przebiegu - 168,5 os. na 100 tysięcy. To samo u osób w pełni zaszczepionych - 28,5 na 100 tys. i 2,6 osoby w kontekście boostera, czyli szczepionki z trzema dawkami". - Odporność spadnie wraz z czasem i właśnie 5-6 miesięcy to jest ten czas - powiedział Fiałek. - To, że ludzie wzięli urlop na 10 dni, bo mieli łagodny COVID-19 - to nas nie interesuje, bo przez nich nie zamkniemy kraju, nie będziemy mieli niewydolności systemów zdrowotnych - powiedział. Zaznaczył, że "tracimy pracę przez ludzi z ciężkim przebiegiem COVID-19".

 

ZOBACZ: Pierwsza „tabletka na COVID-19” o krok od wprowadzenia na rynek

 

Piotr Witczak powołał się na dane, według których prawdopodobieństwo odczynu poszczepiennego wynosi 1 na tysiąc przypadków, co w kontekście wysokiego odsetka bezobjawowych zakażeń koronawirusem naraża ludzi na niepotrzebne ryzyko. - Public Health England informuje, że na wyspach brytyjskich wystąpiło w pierwszej połowie 2021 roku, od 2 stycznia do 2 lipca ponad 51 tys. zgonów z COVID. Z tego 256 zgonów wystąpiło u osób zaszczepionych. To jest, jeśli dobrze liczę, 0,05 proc. Wydaje się, że ta liczba jednoznacznie pokazuje, że osoby zaszczepione chorują bardzo rzadko - odpowiedział lekarz Bartosz Fiałek.

1,3 tys. nowych zakażeń we wtorek

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinofrmowało o ponad 1,3 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2, co oznacza, że kolejna fala epidemii jest w fazie wzrostowej. Dwaj medycy, lekarz Bartosz Fiałek i biolog medyczny Piotr Witczak, będą gośćmi "Gościa Wydarzeń"

 

Mamy 1325 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 46 zakażonych pacjentów. To znaczny wzrost liczby zgonów względem wcześniejszych raportów.

 

- Na pewno te dzisiejsze dane zapalają czerwoną lampkę, jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem i liczbę osób, które zmarły. To prawie 2 tysiące miejsc zajętych w szpitalach, w ciągu ostatniej doby przybyło ponad sto osób - tłumaczył we wtorek w Polsat News wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

 

ZOBACZ: Dr n. med. Piotr Kramarz w programie "Gość Wydarzeń": szczepienia to akt solidarności

 

- Na pewno czwarta fala się rozpędza, przypadków mamy coraz więcej - dodał Kraska, apelując do osób, które jeszcze nie zgłosiły się na szczepienie, aby to zrobiły.

 

Gośćmi Bogdana Rymanowskiego we wtorkowy wieczór są lekarz reumatolog Bartosz Fiałek i biolog medyczny Piotr Witczak. "Gość Wydarzeń" do obejrzenia w Polsacie, Polsat News i polsatnews.pl, a rozmowa kontynuowana jest także na Interii. Archiwalne wydania audycji dostępne są tutaj.

pdb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie