Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Szef MON: jestem dumny, że rząd mógł korzystać z jego wiedzy

Polska
Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Szef MON: jestem dumny, że rząd mógł korzystać z jego wiedzy
PAP/Leszek Szymański
Uroczystości pogrzebowe dr. Jerzego Targalskiego

We wtorek w Warszawie odbyła się msza święta pogrzebowa historyka dr. Jerzego Targalskiego. "Jestem dumny, że rząd który mam zaszczyt współtworzyć mógł korzystać z wiedzy i rad Jerzego Targalskiego" - napisał do uczestników uroczystości pogrzebowych szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek od godz. 13 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się msza święta pogrzebowa dr. Jerzego Targalskiego, historyka, doktora nauk humanistycznych, politologa, orientalisty, działacza opozycyjnego w okresie PRL i publicysty. Targalski zmarł 19 września. Miał 69 lat.

 

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, marszałek senior Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, poseł Marek Suski i Zofia Romaszewska.

 

"Polska straciła wielki umysł oraz wspaniałego nauczyciela i intelektualistę, który na szczęście pozostawił po sobie dziedzictwo - zarówno materialne - w postaci swoich dzieł, jak i spuściznę ludzką - rzesze studentów i tych, których ukształtował intelektualnie poprzez swą publiczną działalność" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

 

List od prezydenta

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy list do uczestników uroczystości odczytała jego doradczyni Zofia Romaszewska. Przekazała również na ręce rodziny Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta Jerzemu Targalskiemu.

 

"Z głębokim smutkiem żegnamy śp. pana doktora Jerzego Targalskiego – wielkiego patriotę, działacza opozycji antykomunistycznej, wybitnego historyka, politologa i publicystę, badacza dziejów najnowszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, prawego i dobrego człowieka. Z pasją nauczał nas pojmowania mechanizmów historii oraz wiary w zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, wolności nad przemocą, dobra nad złem. Wraz z jego odejściem polska nauka i nurt życia publicznego skoncentrowany na polskiej racji stanu ponoszą wielką stratę" - napisał w liście prezydent.

 

ZOBACZ: Warszawa. Uroczystości pogrzebowe Wiesława Gołasa. "Zachwycał unikalnym talentem"

 

Podkreślił, że Targalski był "człowiekiem ogromnej erudycji, a zarazem moralnej bezkompromisowości, odwagi i obywatelskiego zaangażowania". "Zdecydowanie opowiedział się po stronie represjonowanych przez reżim komunistyczny, podejmując współpracę z Komitetem Obrony Robotników, uczestnicząc w zbiórkach środków dla wsparcia prześladowanych, a także angażując się w działalność podziemnych wydawnictw, takich jak »Krąg« i »Głos«. Był za to szykanowany i pozbawiony możliwości pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim" - przypomniał w liście prezydent.

 

Ocenił, że Targalski "jako świetny znawca historii i polityki, o perfekcyjnej, drążącej szczegóły wiedzy, w wolnej już Polsce swoimi badaniami i publikacjami wprowadzał nas w meandry przemian ustrojowych w naszym regionie, w sposób szczególny odsłaniając rolę, jaką w tych procesach odgrywały tajne służby komunistyczne oraz ich byli funkcjonariusze". 

 

Premier Mateusz Morawiecki podczas ceremonii pogrzebowej dr. Jerzego TargalskiegoPAP/Tomasz Gzell
Premier Mateusz Morawiecki podczas ceremonii pogrzebowej dr. Jerzego Targalskiego

Mariusz Błaszczak: jestem dumny

W liście do uczestników wtorkowych uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Jerzy Targalski był autorem niezliczonej liczby analiz, "które regularnie trafiały na biurko Ministra Obrony Narodowej oraz szefów wywiadu i kontrwywiadu wojskowego".

 

"Kiedy w 1989 roku Polska wybijała się na niepodległość, on jako jedyny, a na pewno jeden z niewielu przestrzegał nas przed projektowaną w Moskwie transformacją, zamiast prawdziwej niepodległości" - napisał Błaszczak.

 

ZOBACZ: Pogrzeb bp seniora Mariana Dusia w Świątyni Opatrzności Bożej

 

Podkreślił, że jego wykłady, ćwiczenia i seminaria w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Wojennej "miały niejako przemienić młodych Polaków z niewolników na ludzi wolnych", bo - jak mówił - tylko tacy mogą zrozumieć zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne dla Polski oraz wyzwania w 21 wieku.

 

"Jestem dumny, że rząd, który mam zaszczyt współtworzyć mógł korzystać z wiedzy i rad Jerzego Targalskiego. Wierzę, że wielka spuścizna pisarska zmarłego wyda jeszcze niejeden zdrowy owoc dla Polski niepodległej" - zaznaczył.

Urodził się w Łodzi

Jerzy Targalski urodził się 28 lipca 1952 r. w Łodzi. W 1976 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW.

 

Zajmował się naukowo problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat 80. i 90. - szczególnie rolą odgrywaną w tych przemianach przez służby specjalne. Opublikował m.in.: "Tajni współpracownicy policji politycznej w państwach postkomunistycznych" (1992), "Ukraina. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1993, "Białoruś. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1993), "Rumunia. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1993), "Estonia. Historia, współczesność, konflikty narodowe" (1995).

 

Wspólnie z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem napisał książki "Resortowe dzieci. Media" (2013), "Resortowe dzieci. Służby" (2015) i "Resortowe dzieci. Politycy" (2016). "Resortowe dzieci. Służby" zdobyły Główną Nagrodę Wolności Słowa w konkursie Stowarzyszenia dziennikarzy Polskich w 2015 roku.

 

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie