Pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie. Dzięki lekarzom z Polski

Świat
Pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie. Dzięki lekarzom z Polski
commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0
Profesor Marian Zembala poinformował o udanym przeszczepie płuc na Ukrainie.

Lekarze ukraińscy, którzy kształcili się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, pomyślnie przeprowadzili wraz z polskimi kolegami pierwszy na Ukrainie przeszczep płuc - poinformował w niedzielę dyrektor kliniki prof. Marian Zembala. Pacjent cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie narządu i od kilku lat nie opuszczał swojego domu.

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala poinformował w niedzielę o udanym przeszczepie płuc przeprowadzonym po praz pierwszy na Ukrainie. Zabieg wykonali lekarze, którzy kształcili się w zakresie transplantologii w ŚCCS z pomocą polskich kolegów - podał Zembala.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: przeszczepiono wątrobę afgańskiemu chłopcu, który zatruł się grzybami w Dębaku

 

57-letni pacjent cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie płuc. Mężczyzna już od kilku lat nie opuszczał domu, żył dzięki stałej tlenoterapii. W ostatnim czasie jego stan drastycznie się pogorszył. Przeszczep był dla jedynym ratunkiem dla chorego.

W pełni wydolny oddechowo

21 września w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy i zabrzańscy lekarze przeprowadzili u niego pomyślnie przeszczep obu płuc. W niedzielę odbył pierwszy spacer po szpitalnym korytarzu. Pacjent jest w pełni wydolny oddechowo i przechodzi intensywną rehabilitację.

 

- To nasz polski i zabrzański wkład w rozwój polsko-ukraińskiego pojednania i pomocy dla potrzebujących bliźnich. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z mojego zespołu - wiodącego w kraju i zaliczanego do czołowych w Europie ze względu na ilość i jakość transplantacji serca i płuc u dorosłych i u dzieci - powiedział prof. Marian Zembala, który sam jest jednym z najwybitniejszych polskich transplantologów.

 

ZOBACZ: Okazuje się, że transplantacja jest nadzieją na przetrwanie koralowców

 

Jak poinformował, w zabrzańskim ŚCCS przez pół roku kształciło się w sumie 35 ukraińskich lekarzy - kardiologów i kardiochirurgów, związanych ze szpitalem w Kowlu na Wołyniu oraz z akademickim szpitalem specjalistycznym we Lwowie.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie