Wykryto niebezpiecznego wirusa w Indiach. "Zabija 75 proc. zainfekowanych"

Świat
Wykryto niebezpiecznego wirusa w Indiach. "Zabija 75 proc. zainfekowanych"
Reuters
Nipah został po raz pierwszy wykryty w Malezji w 1999 r.

W południowym indyjskim stanie Kerala wykryto kilka przypadków wirusa Nipah, co wzbudziło obawy, że nowa epidemia rozciągnie się na cały kraj. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że jest zabójczy nawet w 75 proc. przypadków, wolniej się jednak rozprzestrzenia niż SARS-CoV-2.

Wirusa wykryto u 12-letniego chłopca, który zmarł w sobotę wkrótce po zakażeniu - przekazał "The Washington Post".

 

ZOBACZ: Tajemnicza choroba zabija w Indiach. Zmarło co najmniej 50 osób, w większości dzieci

 

Następnie dwóch pracowników służby zdrowia otrzymało pozytywne wyniki testów na obecność Nipah. Lokalne władze ustalają, ile jeszcze osób miało kontakt z chłopcem, żeby powstrzymać wybuch nowej epidemii.

 

Nipah, według WHO, jest znacznie bardziej śmiertelny niż koronawirus. Powoduje zgon u niemal 75 proc. zainfekowanych osób, dla porównania SARS-CoV-2 osiąga poziom 0,1-19 proc. Organizacja wskazała jednak, że Nipah wolniej się rozprzestrzenia niż koronawirus.

"Musimy być uważni"

Epidemia tego wirusa może być ciosem dla Indii zdziesiątkowanych przez Covid-19 - kraj jest na drugim miejscu jeśli idzie o liczbę wykrytych infekcji koronawirusa.

 

ZOBACZ: Indie. Eksperci ostrzegają przed "czarnym grzybem". Połowa przypadków kończy się śmiercią

 

Z powodu choroby przez niego wywoływanej zmarło już ponad 441 tys. osób.

 

- Na razie nie ma jeszcze powodu do paniki, ale musimy być uważni - powiedział minister zdrowia Kerali mediom lokalnych. Z kolei minister zdrowia Indii Mansukh Mandaviya oświadczył, że do pomocy lokalnym władzom wysłano zespół z Narodowego Centrum Kontroli Chorób.

Czym jest Nipah?

Nipah został po raz pierwszy wykryty w Malezji w 1999 r. Uważa się, że zakazili się nim pracownicy fermy świń poprzez kontakt ze zwierzętami i ich odchodami. Zdaniem WHO naturalnym nosicielem wirusa są również nietoperze rudawkowate zwane "latającymi lisami", które żyją na drzewach niedaleko bazarów i żerują na jedzeniu wystawionym na sprzedaż.

 

Łagodniejsze objawy zakażenia wirusem to gorączka, bóle głowy, wymioty, ból gardła i mięśni. W ostrzejszych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu i problemów z oddychaniem.

 

Odnotowano też drgawki, które mogą doprowadzić do śpiączki i zmian osobowości. Podobnie jak w przypadku koronawirusa, zdarza się, że osoba zakażona Nipah nie ma żadnych symptomów.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie