"Będziemy wizualnie mierzyć prędkość hulajnóg". Straż Miejska z nowymi uprawnieniami

Polska
"Będziemy wizualnie mierzyć prędkość hulajnóg". Straż Miejska z nowymi uprawnieniami
Polsat News

Od poniedziałku 30 sierpnia strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Mogą karać mandatami kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i rowerzystów. - Prędkość na chodniku nie może być większa od poruszania się pieszego. Strażnik może ją zmierzyć wizualnie - powiedział Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej.

Strażnicy miejscy i gminni od poniedziałku mają nowe uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia. Od dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wprowadza do kodeksu nowe przepisy dotyczące jazdy m.in hulajnogą elektryczną. Nowe przepisy obowiązują również rowerzystów.

 

ZOBACZ: Kołobrzeg. Wiózł córkę na rozpędzonej hulajnodze, najechał na siedmiolatka

 

Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie można przekroczyć 20 km/h.

Prędkość zbliżona do tej, którą porusza się pieszy

Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Jednak trzeba tam jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

 

ZOBACZ: Kierował hulajnogą pod wpływem alkoholu - został ukarany mandatem 500 zł

 

- Nowe przepisy egzekwujemy od poniedziałku. Mówimy tutaj o prędkości, którą możemy się poruszać po chodnikach hulajnogami elektrycznymi i rowerami w sytuacji, kiedy możemy się poruszać chodnikiem. Wtedy ta prędkość nie może być większa od prędkości poruszającego się pieszego - czyli ok. 6 km/h - powiedział w rozmowie z Polsat News Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej. 

 

WIDEO: Straż Miejska z nowymi uprawnieniami

 

 

Jak dodał, ponadto "musimy ustępować pierwszeństwa pieszym oraz zachowywać szczególną ostrożność". - Jeżeli tego nie robimy, to po pierwsze stwarzamy zagrożenie. I to może być bardzo realne zagrożenie narażenia zdrowia i życia pieszego. Po drugie popełniamy wykroczenie, za które strażnicy mogą i będą nakładać mandaty w wysokości do 500 złotych - przekazał Forysiak.

 

Straż Miejska ma oceniać prędkość za pomocą własnego wzroku. - Prędkość nie może być większa od poruszania się pieszego. Strażnik może ją zmierzyć wizualnie - czyli to jest ocena strażnika miejskiego i to jest wystarczające. W takim wypadku już możemy podejmować interwencję - dodał.

Strażnicy nie wykluczają pościgów

Forysiak podkreślił, że "musimy respektować to, że chodnik służy głównie do poruszania się przez pieszych". To mogą być dzieci, to mogą być zwierzęta, a ci, którzy poruszają się rowerami bądź hulajnogami elektrycznymi, muszą zwracać uwagę na innych, a ta prędkość nie może być większa, niż idący normalnym krokiem pieszy - powiedział.

 

ZOBACZ: Petersburg. Solista baletu w śpiączce po wypadku na hulajnodze. Władze miasta planują ograniczenia

 

Strażnicy miejscy, w uzasadnionych przypadkach, będą mogli ścigać osobę, która nie zatrzymała się kontroli po popełnieniu wykroczenia. - W niektórych przypadkach pościg rowerowy jest możliwy. Jednak myślę, że w większości przypadków użytkownicy hulajnóg elektrycznych i rowerów, to normalni ludzie, którzy rozumieją, że przepisy muszą być przestrzegane, bo jest to dla dobra pieszych jak i tych, którzy jeżdżą - podsumował.

Uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

 

ZOBACZ: Zobacz potężny pożar 15-piętrowego wieżowca w Mediolanie [WIDEO]

 

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów mogą się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach.

 

Z kolei w przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie są potrzebne żadne uprawnienia. Nie ma też ograniczeń wiekowych.

 

Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

kmd/msl/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie