Rosja. Cztery tysiące szamanów. Ich liczba stale wzrasta

Świat
Rosja. Cztery tysiące szamanów. Ich liczba stale wzrasta
Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News
Szaman w trakcie rytuałów odprawianych nad jeziorem w okolicach Czelabińska

Stale wzrasta liczba szamanów, czyli duchowych przywódców religii tubylczych różnych pierwotnych narodów Rosji. Obecnie działa ich ok. 4 tysięcy. Dane przekazał rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti najwyższy szaman Rosji Kara-ooł Dopczun-ooł na zakończenie III Wszechrosyjskiego Zjazdu Szamanów, który obradował w Kyzyle – stolicy Republiki Tuwy w środkowo-południowej części Syberii.

Kara-ooł Dopczun-ooł oświadczył, że do szamanów zwracają się zw swoimi sprawami ludzie różnych narodowości i wyznań.

 

ZOBACZ: "Promowanie komunizmu" i "pogańskich bóstw" - poseł Andruszkiewicz o nazwach pociągów w Polsce

 

- Szamanizm nie rozróżnia narodowości ani religii. Szaman ma obowiązek pomóc człowiekowi, wykorzystując do tego siły przyrody - powiedział najwyższy szaman Rosji.

Szamanizm tradycyjną religią w Rosji?

Na wspomnianym zjeździe uczestnicy postanowili m.in. skierować prośbę do rządu Federacji Rosyjskiej o uznanie szamanizmu za "tradycyjną religię" tego kraju (obok prawosławia, islamu, judaizmu i buddyzmu), omawiano też sprawy utworzenia ogólnokrajowej religijnej organizacji szamanów i "kodeksu honorowego" tej grupy ludzi.

 

Sam Dopczun-ooł wezwał swych "kolegów po fachu" do uznania wierzeń współczesnego pogaństwa słowiańskiego. Wyjaśnił, że "różne dawne wierzenia pogańskie chcą dołączyć do szamanizmu, gdyż cele i obrzędy są takie same".

 

ZOBACZ: Kard. Nycz: nikt nie może nikogo wykluczać z Kościoła

 

Pierwszy Wszechrosyjski Zjazd Szamanów odbył się także w Kyzyle w 2018 roku. Wybrano na nim najwyższego szamana Rosji w osobie Kara-ooła Dopczun-ooła, który do tego czasu stał na czele miejscowej organizacji "Adyg-Eeren" (Duch Niedźwiedzia).

Buddyzm lamaicki i szamanizm dominują w Tuwie

Tuwa jest republiką, wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej i położoną na południu Syberii na granicy z Chinami i Mongolią. Na obszarze nieco ponad 168,6 tys. km kw. mieszka tam przeszło 330 tys. osób, w większości Tuwińczyków, których język należy do tureckiej rodziny językowej. Większość miejscowych wiernych wyznaje buddyzm lamaicki (taki jak w Mongolii i Tybecie) i szamanizm.

 

W okresie międzywojennym Tuwa była formalnie państwem niepodległym, choć nieuznawanym przez społeczność międzynarodową, i de facto kontrolowanym przez Związek Sowiecki, który w 1944 również oficjalnie włączył Tuwę w skład ZSRR.

grz / KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie