Paweł Soloch: Polska może być hubem dla produkcji tureckich dronów

Polska
Paweł Soloch: Polska może być hubem dla produkcji tureckich dronów
PAP/Leszek Szymański
Paweł Soloch na uroczystości

Ewakuacja z Afganistanu, wspólne stanowisko w rozmowach na forum NATO, sytuacja bezpieczeństwa w kontekście wojskowych ćwiczeń Rosji były tematami rozmów szefa BBN Pawła Solocha z prezydenckimi doradcami ds. bezpieczeństwa Turcji i Rumunii.

Soloch odwiedził także firmę produkującą powietrzne bezzałogowce kupione przez MON.

 

Jak powiedział szef Biura bezpieczeństwa Narodowego, temat Afganistanu zdominował odbywające się w Turcji rozmowy, które dotyczyły także podniesienia trójstronnych relacji na poziom głów państw.

 

ZOBACZ: Turcja. Rozbity rosyjski samolot gaśniczy Be-200. Osiem osób nie żyje

 

- Ta propozycja padła jakiś czas temu ze strony prezydenta Klausa Iohannisa, została podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę w czasie jego majowej wizyty w Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdogan odniósł się do niej pozytywnie i skutkiem było nasze spotkanie – doradców prezydenckich – powiedział.

Tematem rosyjskie ćwiczenia

Dodał, że tematem była także sytuacja bezpieczeństwa także w kontekście ćwiczeń wojskowych Rosji wiosną na Morzu czarnym i przygotowywanego ćwiczenia Zapad oraz w kontekście planowanego na przyszły rok szczytu NATO, który ma przyjąć nową koncepcję strategiczną.

 

- Chodzi o poszukiwanie obszarów, gdzie możemy przedstawiać nasze wspólne stanowisko pozostałym sojusznikom – powiedział Soloch.

 

Poinformował, że podczas rozmów o przygotowaniu tematów na ewentualne spotkanie prezydentów trzech państw, pojawił się także temat Afganistanu i ewakuacji osób zagrożonych po opanowaniu kraju przez talibów.

 

ZOBACZ: Turcja. Dziewięć ofiar śmiertelnych powodzi. Woda porwała auta i sterty gruzu

 

Soloch zauważył, że choć głównym kierunkiem ewakuacji jest Uzbekistan, to istotną rolę odrywa również Turcja, również z tego powodu, że żołnierze tureccy są – obok Amerykanów – częścią sił zabezpieczających lotnisko w Kabulu.

 

- Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, wiele rzeczy dzieje się w sposób niezwykle chaotyczny – powiedział.

Bayraktar TB2 dla Polski

W programie podróży szefa BBN była wizyta w firmie Baykar, gdzie rozmawiał o perspektywach współpracy z polskimi podmiotami w związku z wyborem przez Polskę dronów Bayraktar TB2.

 

- Jest wola nawiązania bezpośredniej kooperacji, Polska mogłaby być hubem dla współpracy całego regionu – powiedział szef BBN.

 

- Tuż przed wyjazdem rozmawiałem na ten temat z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Tą kwestią bardzo interesuje się także prezydent Andrzej Duda – podkreślił Soloch.

 

W maju, podczas wizyty prezydenta i szefa MON w Turcji, został podpisany kontrakt na zakup przez Polskę czterech zestawów z 24 aparatami latającymi, które można wykorzystywać do rozpoznania i walki po uzbrojeniu w kierowane pociski rakietowe. W poniedziałek w Warszawie Błaszczak rozmawiał z prezesem firmy Halukiem Bayraktarem na temat realizacji wartej blisko 270 mln dolarów umowy.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie