Mazowieckie gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju

Polska
Mazowieckie gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju
PAP/Grzegorz Momot

Gmina Podkowa Leśna w woj. mazowieckim jest liderem w prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia statystykach na największą liczbę osób zaszczepionych przeciw COVID-19 - poinformował w czwartek PAP Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Na drugim miejscu jest Warszawa.

W Podkowie Leśnej w pełni zaszczepionych zostało już 2502 osób, co stanowi 65,8 proc. mieszkańców. Najwięcej, bo 831 spośród tych osób, należy do grupy wiekowej 40-59 lat.

 

Na drugim miejscu największej wyszczepialności jest Warszawa z wynikiem 64,7 proc. W stolicy najchętniej szczepią się z kolei osoby między 20. a 39. rokiem życia – jest ich już ponad 370 tysięcy. Łącznie w stolicy pełną dawkę preparatu przyjęło 1 160 028 osób.

 

ZOBACZ: Oszuści chcieli sprzedać nieistniejące szczepionki. Oferty trafiły do 40 państw

 

Ponadto, także wśród pozostałych mazowieckich gmin, w których odsetek wyszczepialności przekroczył 60 proc. są: Raszyn, Michałowice, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno i Lesznowola.

 

 

Marszałek województwa Adam Struzik podkreślił, że wyniki osiągane przez mazowieckie gminy cieszą, tym bardziej, że szczepienia to jedyny znany obecnie, skuteczny sposób na walkę z pandemią. - Jestem bardzo zadowolony z faktu, że w pierwszej dziesiątce jeśli chodzi o procent wyszczepienia w Polsce, jest tak wiele gmin z Mazowsza - powiedział marszałek.

 

Zapewnił przy tym, że władze Mazowsza będą chciały w dalszym ciągu inspirować gminy, by jak największa część mieszkańców regionu się zaszczepiła. - Alternatywą jest niestety pobyt w szpitalu ze wszystkimi konsekwencjami - przyznał. - Dodatkowo jeśli nie będziemy zaszczepieni to nieuchronnie wrócą elementy lockdownu czyli izolacji. To wiąże się z olbrzymimi stratami także dla mazowieckiej gospodarki - dodał marszałek. - Tak więc szczepmy się by chronić siebie, swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół, współpracowników, ale także by wspierać gospodarkę - zachęcał.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki. "Nie ma potrzeby stosowania dawek przypominających"

 

Na Mazowszu działa 1120 punktów szczepień. Wśród nich jest dziewięć placówek prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Do tej pory w województwie podano już 5 567 444 mln dawek szczepionki.

 

W kraju wykonano dotąd 35 621 237 szczepień, w pełni zaszczepionych jest 18 309 754 osób.

 

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie