Problem z profilaktyką onkologiczną. Tylko 1 na 16 kobiet w wieku 20-40 lat wykonała badania

Polska
Problem z profilaktyką onkologiczną. Tylko 1 na 16 kobiet w wieku 20-40 lat wykonała badania
Pixabay

Kobiety do 30 roku badają się znacznie rzadziej niż mężczyźni w tej samej grupie wiekowej – wynika z analizy danych badań genetycznych i markerów nowotworowych firmy uPacjenta. Okazuje się, że tylko 1 na 16 kobiet w wieku 20-40 lat wykonała profilaktyczne badanie w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

Stereotypowo przyjęło się myśleć, że to nasze rodaczki badają się chętniej i częściej niż mężczyźni. Okazuje się, że bardzo wiele zależy od tego, o jakiej grupie wiekowej mówimy oraz od kierunku wykonywanych badań. Kobiety w wieku 50-60 lat wykonują profilaktyczne badania nowotworowe ponad półtora razy częściej (7,7%) niż młodsze kobiety (5%). To nadal ponad trzy razy rzadziej niż mężczyźni w tym samym wieku (24,1%).

 

Kobiety do 30 roku życia badają się jeszcze rzadziej. Diagnostykę w kierunku chorób nowotworowych wykonuje zaledwie 5,3%. U mężczyzn w tej samej grupie wiekowej na testy profilaktyczne decyduje się 8,5% z nich.

 

Jednocześnie kobiety niepokojąco rzadko decydują się na diagnostykę w kierunku nowotworów piersi i jajników. Tego rodzaju badanie wykonało jedynie 1,2% kobiet poniżej 30 roku życia. Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i stanowi aż 22,5% zachorowań na raka. Oznacza to, że 1 na 5 nowotworów wśród kobiet dotyczy właśnie tej części ciała.

 

Kobiety do 30 roku badają się znacznie rzadziej niż mężczyźni w tej samej grupie wiekowej
Kobiety do 30 roku badają się znacznie rzadziej niż mężczyźni w tej samej grupie wiekowej

Mężczyźni dużo bardziej zwracają uwagę na profilaktykę nowotworową. We wszystkich grupach wiekowych to oni wykonywali badania specjalistyczne w kierunku raka prostaty kilkakrotnie częściej niż kobiety w kierunku nowotworu piersi i jajników. 

 

- Większość nowotworów wykrytych we wczesnym stadium jest wyleczalna, a kluczem do wczesnej diagnozy są regularne badania. Jeśli mówimy o raku piersi oraz jajników, młode kobiety powinny sprawdzać genetyczne BRCA1 oraz BRCA2, jako że to właśnie dziedziczone formy nowotworów bywają najbardziej niebezpieczne. W wykrywaniu i monitorowaniu leczenia ważne są również markery nowotworowe CA15.3 (rak piersi) oraz CA125 (rak jajnika) – wyjaśnia dr Jakub Chwiećko - Head of Science w uPacjenta

 

- Inne badania, o których powinny pamiętać kobiety to palpacyjne badanie piersi, które powinno być wykonywane po 20. roku życia na każdej wizycie ginekologicznej oraz regularnie jako samobadanie. Ponadto USG piersi zaleca się wykonywać co 2 lata do 30. roku życia, a następnie co roku. Mammografię należy przeprowadzać co 2 lata pomiędzy 40. i 50. rokiem życia, a następnie również co roku – dodaje Chwiećko

 

Nowotwory w Polsce to druga najczęstsza przyczyna zgonów. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie diagnozuje się chorobę u prawie 170 tys. osób, umiera ok. 100 tys. pacjentów, a około miliona żyje ze zdiagnozowaną chorobą.

KO/uPacjenta/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie