Singapur. Najmniejsze niemowlę świata wypisano ze szpitala po 13 miesiącach

Polska
Singapur. Najmniejsze niemowlę świata wypisano ze szpitala po 13 miesiącach
Pixabay/Twitter
Po urodzeniu dziecko miało 24 cm długości i ważyło 212 g, czyli tyle co jabłko

Dziecko, które w chwili narodzin ważyło 212 g i było uznane za najmniejszego noworodka świata, zostało wypisane z singapurskiego szpitala po 13 miesiącach intensywnej opieki - informuje w poniedziałek BBC.

Kwek Yu Xuan urodziła się cztery miesiące przed terminem w wyniku cesarskiego cięcia. Lekarze postanowili przeprowadzić operację po tym, jak u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy - niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi, które może uszkodzić ważne narządy i być śmiertelne zarówno dla matki, jak i dziecka.

 

Po urodzeniu dziecko miało 24 cm długości i ważyło 212 g, czyli tyle co jabłko - wymiary uznano za wyjątkowo niskie u noworodka. Według danych uniwersytetu stanu Iowa, poprzedni rekord odnotowano w 2018 roku w USA - niemowlę ważyło 245 g.

 

ZOBACZ: Chłopczyk urodził się mniejszy od dłoni. Ale walczy jak Superman

 

Personel narodowego szpitala uniwersyteckiego w Singapurze oceniał, że Kwek Yu Xuan ma "ograniczone szanse przeżycia". Dziecko poddawano wielu rodzajom leczenia i umieszczano w różnego rodzaju maszynach podtrzymujących życie. Po ponad roku, kiedy osiągnęło wagę 6,3 kg, lekarze uznali, że dziewczynka może pojechać do domu.

 

Kwek Yu Xuan ma schorzenie płuc i będzie potrzebowała w domu aparatury wspomagającej oddychanie, jednak zdaniem lekarzy jej stan poprawi się z czasem. Rodzice byli w stanie opłacić pobyt dziecka w szpitalu dzięki kampanii crowdfundingowej, w której zebrano prawie 367 tys. dolarów singapurskich (ok. 270,6 tys. USD) - podało BBC. 

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie