Teoria Einsteina potwierdzona? Tajemnicze rozbłyski zza czarnej dziury

Technologie
Teoria Einsteina potwierdzona? Tajemnicze rozbłyski zza czarnej dziury
Dan Wilkins/Stanford University
Dziwna natura czarnej dziury pozwoliła na niezwykłą obserwację.

Ogólną teorią względności Alberta Einsteina w działaniu nazwali swoje odkrycie badacze ze Stanford University, którzy po raz pierwszy w historii wykryli światło pochodzące zza czarnej dziury oddalonej o 800 milionów lat świetlnych od Ziemi.

"Intrygujący wzór" wypełnia przewidywania legendarnego fizyka i został zaobserwowany, kiedy naukowcy przyglądali się rozbłyskom promieniowania rentgenowskiego, które zostały wyemitowane przez supermasywną czarną dziurę z galaktyki odległej o 800 milionów lat świetlnych od Ziemi.

 

ZOBACZ: List z odręcznie napisanym przez Einsteina E=mc2 sprzedany za rekordową kwotę

 

Teleskopy zarejestrowały wówczas niezwykłą sytuację: kolejne rozbłyski promieni, które były mniejsze, późniejsze, miały inne "kolory" niż poprzednie i pochodziły zza czarnej dziury. Prowadząc dalsze analizy badacze zdali sobie sprawę, że mniejsze emisje to odbite od tyłu echo większych, "zaginane wokół czarnej dziury od drugiej strony dysku akrecyjnego (wirującej struktury uformowanej przez pył i gaz, opadającej na silne źródło grawitacji)".

 

- Żadne światło, które wpada do czarnej dziury nie może z niej uciec, więc po prostu nie powinniśmy być w stanie zobaczyć niczego, co znajduje się za nią - powiedział Dan Wilkins, astrofizyk ze Stanford University.

"Zaginają światło"

Jednak dziwna natura czarnej dziury pozwoliła na obserwację. - Powodem, dla którego to widzimy, jest to, że czarna dziura zakrzywia przestrzeń, zaginając światło i skręcając wokół siebie pola magnetyczne - wyjaśnił Wilkins.

 

ZOBACZ: Ogólna teoria względności Einsteina została potwierdzona. Wszechświat jest nudny

 

To może oznaczać, że po ponad stu latach najprawdopodobniej możliwe będzie zebranie dowodów na prawdziwość zjawiska opisywanego przez Einsteina.

 

- Pięćdziesiąt lat temu, kiedy astrofizycy zaczęli spekulować na temat tego, jak pole magnetyczne może zachowywać się w pobliżu czarnej dziury, nie mieli pojęcia, że ​​pewnego dnia możemy mieć technikę, która pozwoli to bezpośrednio zaobserwować i zobaczyć ogólną teorię względności Einsteina w działaniu – powiedział Roger Blandford, profesorem fizyki ze Stanford University i współautor badań.

rsr/CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie