Wirtualny kontakt lepszy niż żaden? Nie dla seniorów - twierdzą badacze

Świat
Wirtualny kontakt lepszy niż żaden? Nie dla seniorów - twierdzą badacze
Marcus Aurelius / Pexels
Kontakt z bliskimi tylko online może pogłębiać poczucie izolacji u seniorów

Częstym ratunkiem w pandemicznej izolacji, by np. dziadkowie mogli widywać swoje wnuki, było łączenie się przez internetowe wideorozmowy. Wszyscy zakładaliśmy, że taki kontakt jest lepszy niż całkowite osamotnienie. Brytyjscy badacze ze zdziwieniem stwierdzili jednak, że niekoniecznie tak jest.

Badania pod kierunkiem dr Yanga Hu z Uniwersytetu w Lancaster przeanalizowały wpływ między interakcjami społecznymi w pandemii i dobrostanem psychicznym ich uczestników. Okazało się, że wiele starszych osób doświadczyło wzrostu poczucia samotności i pogorszenia stanu zdrowia psychicznego właśnie w rezultacie przeniesienia relacji do sieci. Pogorszenie stanu psychiki było u takich osób silniejsze niż u tych, którzy po prostu odcięli się od świata.

Wypalenie technologiczne

Jak wyjaśnia Yang Hu, problem polega na tym, że starsi ludzie mają problem z technologią stojącą za połączeniami online, a nauka obsługi urządzeń jest dla nich stresująca. Jednak dotyczy on także osób, które wcześniej nie miały problemu z łączeniem się online. Dodatkowym powodem napięcia była intensywność użycia elektronicznych środków komunikacji w czasie lockdownu.

 

ZOBACZ: Nauka online podzieliła Polaków

 

- Silne poddanie cyfrowym środkom komunikacji może także powodować wypalenie. Wyniki są tu bardzo spójne – powiedział Hu. W swoich badaniach przeanalizował ponad 5,1 tys. przypadków z Wielkiej Brytanii i 1,4 tys. z USA przed i w trakcie pandemii.

 

- Nie chodzi tylko o samotność, która pogarszała się przez wirtualny kontakt, ale o ogólny stan zdrowia psychicznego. Ci ludzie byli bardziej przygnębieni, bardziej odizolowani i czuli się bardziej nieszczęśliwi na skutek użycia wirtualnej łączności niż ci, którzy po prostu przeżywali samotność – dodał Hu.

Przygotować się na szok przyszłości

Jak podkreśla, jednym ze sposobów przygotowania się na przyszłe katastrofy podobne do pandemii jest opracowanie sposobów kontaktu twarzą w twarz. Musimy też wyposażyć starszych ludzi w cyfrowe umiejętności, by byli zdolni używać technologii następnym razem, kiedy wydarzy się coś podobnego.

 

ZOBACZ: Wyrok śmierci online. Handlarz narkotyków skazany podczas wirtualnej rozprawy

 

Yang Hu podkreśla, że wyniki jego badań podkreślają ograniczenia, jakie niesie ze sobą czysto cyfrowa wizja przyszłości. Wcześniejsze badania Centrum na rzecz Lepszego Starzenia (Centre for Ageing Better) pokazały, że od początku pandemii nastąpił znaczący wzrost użycia cyfrowych technologii u osób w wieku 50-70 lat, które już wcześniej były online.

pdb/zdr / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie