Eksperci: osoby po COVID-19 i zaszczepione muszą ostrożnie korzystać ze słońca

Świat
Eksperci: osoby po COVID-19 i zaszczepione muszą ostrożnie korzystać ze słońca
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
W roku szczepień, prowadzoną we Włoszech kampanię w celu zapobiegania rakowi skóry, którą promuje klinika dermatologiczna Idi z Rzymu, rozszerzono również na kwestie związane z pandemią

Osoby wyleczone z COVID-19 i zaszczepione przeciwko tej chorobie powinny latem tego roku bardzo ostrożnie korzystać ze słońca, bo ich skóra może być słabsza i bardziej narażona na jego działanie - mówią włoscy eksperci, cytowani przez dziennik "Il Messaggero".

Dermatolodzy wyjaśniają, że stan skóry wynikający z zakażenia koronawirusem, lub zaszczepienia wymaga tego, by możliwie najbardziej ją chronić.

 

ZOBACZ: Szef WHO: liderzy G7 omawiali hipotezę wycieku wirusa z laboratorium w Chinach

 

W roku szczepień, prowadzoną we Włoszech kampanię w celu zapobiegania rakowi skóry, którą promuje klinika dermatologiczna Idi z Rzymu, rozszerzono również na kwestie związane z pandemią.

 

Osoby po infekcji i po szczepionce powinny odczekać kilka tygodni zanim zaczną się opalać i muszą robić to stopniowo stosując oczywiście kremy ochronne - podkreślają lekarze.

Objawy zakażenia koronawirusem na skórze?

Jak zauważył dermatolog Luca Fania, zakażenie koronawirusem może objawiać się także na skórze, najczęściej w postaci tzw. pokrzywki, wysypki przypominającej odrę lub ospę, czy stanu podobnego do odmrożenia.

 

ZOBACZ: Pandemia COVID-19. Pediatra: u dzieci pojawiły się niepokojące objawy, m.in. zatory

 

"Również po zaszczepieniu - dodał doktor Fania - mogą wystąpić różne stany chorobowe skóry". Dlatego także z tego powodu tegoroczne lato powinno być wyjątkowe, a skóra szczególnie chroniona.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie