Szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. Poznaliśmy szczegóły

Polska
Szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. Poznaliśmy szczegóły
Polsat News
7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat

Podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak podkreślił, będą to szczepienia w punktach szczepień. Po wakacjach możliwe będą szczepienia w szkołach.

- Ponad 20 mln 128 tys. - to liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień. Ponad 13 mln 700 tys. to szczepienia pierwszą dawką. Widzimy spowolnienie, jeśli chodzi o rejestrację na szczepienia - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu sczepień Michał Dworczyk.

 

- Tempo szczepień utrzymujemy na dobrym poziomie, natomiast namawiamy wszystkich do tego, żeby rejestrować się, korzystać z tej możliwości, bo tutaj widzimy, jeśli chodzi o rejestrację, pewne spowolnienie - mówił szef KPRM.

 

- Podejmujemy różnego rodzaju działania, żeby zachęcać wszystkie osoby, które do tej pory jeszcze nie zarejestrowały się na szczepienie, żeby ułatwiać te szczepienia - dodał.

Szczepienia dzieci

Dworczyk podał również termin rozpoczęcia akcji szczepień dzieci. 

 

- W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat - poinformował. Dzieci będą szczepione preparatem Pfizera.

 

 

Jak dodał, jest to ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych.

 

ZOBACZ: KE zatwierdziła stosowanie szczepionki Pfizer dla dzieci w wieku 12-15 lat

 

- Po dyskusjach, po analizie sytuacji i wymianie opinii przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, ale również dyskusji na forum komisji wspólnej rządu i samorządu ustaliliśmy, że na razie wszystkie dzieci będą się szczepiły, tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych - tych wszystkich formach szczepień, które są realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień - poinformował szef KPRM. - Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach. Rozpoczniemy je od września - dodał.

 

 

Dworczyk poinformował również, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. - Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, to w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze będziemy podejmowali decyzje ws. szczepień dzieci młodszych - przekazał.

Kwestionariusze medyczne

Obecny na konferencji minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował z kolei, że jeszcze w czerwcu ministerstwo rozpocznie akcję informacyjną w szkołach dotyczącą szczepień. 

 

- Prześlemy do wszystkich szkół, do wszystkich dyrektorów z przeznaczeniem dla wszystkich wychowawców, wszystkich klas materiały informacyjne na temat szczepień, na temat etapów tych szczepień, możliwości zaszczepienia się już teraz w populacyjnych punktach szczepień, ale też na temat tego, co będzie po wakacjach - powiedział Czarnek.

 

Jak dodał, "po wakacjach w drugim tygodniu września, będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych". - Od 6 do 10 września to jest moment, w którym dyrektorzy szkół będą mogli otrzymać od wszystkich rodziców zainteresowanych uczniów szczepieniami (...) kwestionariusze medyczne - zaznaczył minister edukacji i nauki.

 

 

Poinformował, że na podstawie tego w trzecim tygodniu września zostanie przeprowadzona akcja szczepień w szkołach. - Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. To znów dyrektorzy szkół będą decydować o tym, czy chcą, żeby na terenie szkoły zorganizować punkt szczepień, to jest możliwe, czy też znów uczniowie, którzy zgłoszą się do tych szczepień będą mogli zaszczepić się w populacyjnych punktach szczepień - powiedział Czarnek.

 

  

KE zatwierdziła szczepionki dla dzieci

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek. W poniedziałek na profilu SzczepimySię na Twitterze poinformowano, że na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat. "Rada rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty" – napisano.

 

 

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni

dsk/dk/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie