Prezydent podpisał ustawę ws. młodzieżowych rad gmin, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację przepisów dot. samorządów lokalnych w sprawie młodzieżowych rad gminy, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa.
- Celem ustawy jest ujednolicenie unormowań dotyczących tworzenia przez radę gminy, radę powiatu oraz sejmik województwa odpowiednio młodzieżowej rady gminy, młodzieżowej rady powiatu oraz młodzieżowego sejmiku województwa poprzez unormowanie charakteru prawnego, trybu tworzenia, uprawnień oraz podstaw działania odpowiednio młodzieżowych rad gmin, młodzieżowych rad powiatu, młodzieżowych sejmików województw - mówił PAP prezydencki doradca Łukasz Rzepecki.
"Głos młodych ludzi będzie brzmiał mocniej"
Podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wskazał, że podpisana przez niego nowela wspiera i rozwija młodzieżową samorządność. Jak przypomniał, polskie prawo pozwalało na przestrzeni ostatnich 20 lat tworzyć młodzieżowe rady jedynie na szczeblu gminnym.
- Dzięki ustawie ws. młodzieżowych rad gmin, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa głos młodych ludzi będzie brzmiał mocniej i skuteczniej. Młodzież musi mieć możliwość wypowiedzenia się we wszystkich sprawach, które jej dotyczą - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Mateusz Morawiecki zapewnia o współpracy
- Chcę z tego miejsca zadeklarować, że jeśli pierwsze ukonstytuowane sejmiki wojewódzkie, a także pierwsze rady powiatowe, zbiorą się i będą chcieli coś przedyskutować, to bardzo chętnie byłbym gościem na takim spotkaniu i chciałbym z wami przedyskutować palące problemy młodych ludzi - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślał znacznie ambicji, odwagi myślenia młodych ludzi i ich ambicji, a wśród obszarów potencjalnej współpracy wymieniał m.in. pracę, mieszkalnictwo, klimat i edukację. Zapewnił, że młodzieżowe rady nie będą tylko ciałem konsultacyjnym, ale będą współpracować i współdecydować w procesach społecznych i politycznych.
Nowe przepisy
Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek co najmniej jednej piątej ustawowego składu rady gminy bądź wójta gminy, albo organizacji pozarządowych, lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu danej gminy.
Młodzieżowa rada gminy będzie mieć charakter konsultacyjno-doradczy i będzie jej przysługiwać inicjatywa uchwałodawcza. Do zadań rady będzie należeć opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu działań strategicznych gminy na rzecz młodzieży i podejmowanie działań na rzecz młodzieży.
Takie same kompetencje - na wyższych szczeblach samorządu - będą mieć młodzieżowe rady powiatu i młodzieżowe sejmiki województw.
Czytaj więcej