Hiszpania. Medycy zgodzili się na szczepienie Pfizerem osób, które przyjęły wcześniej AstraZenekę

Świat
Hiszpania. Medycy zgodzili się na szczepienie Pfizerem osób, które przyjęły wcześniej AstraZenekę
Hiszpańscy medycy wyrazili zgodę na szczepienie Pfizerem zamiast drugiej dawki AstraZeneki

Służby medyczne Hiszpanii wyraziły we wtorek wieczorem zgodę na szczepienie przeciw COVID-19 szczepionką firmy Pfizer osób poniżej 60. roku życia, które przyjęły pierwsza dawkę preparatu AstraZeneca.

W komunikacie ministerstwo zdrowia Hiszpanii ogłosiło, że szczepienia preparatem dostarczonym przez koncern Pfizer w zastępstwie preparatu AstraZeneca "będą realizowane w najbliższych dniach".

"Jest to bardzo bezpieczne i skuteczne"

Resort odnotował, że przeprowadzone ostatnio przez państwowy Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie badania nad mieszaniem szczepionek przeciwko COVID-19 wykazały, że podawanie dawki preparatu firmy Pfizer osobom, które otrzymały już AstraZenekę jest bardzo bezpieczne i skuteczne.

 

ZOBACZ: Nieoficjalnie: dłuższy odstęp między szczepionkami Pfizera to więcej przeciwciał

 

Pod koniec kwietnia służby medyczne Hiszpanii wydłużyły o 4 tygodnie okres pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem preparatem przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca.

 

Resort zdrowia tłumaczył wówczas, że wydłużenie z 12 do 16 tygodni okresu pomiędzy szczepieniami ma związek z koniecznością wypracowania jednolitych dla całego kraju działań dotyczących podawania preparatu AstraZeneca.

Ryzyko zakrzepicy?

Ministerstwo argumentowało, że wśród służb medycznych poszczególnych wspólnot autonomicznych kraju nie ma jednomyślności co do sposobu podawania drugiej dawki. Rozbieżności pojawiły się po tym, jak Europejska Agencja Leków stwierdziła w kwietniu, że choć szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna, ale w bardzo rzadkich sytuacjach może powodować ryzyko pojawienia się zakrzepicy.

 

ZOBACZ: Rząd Norwegii zrezygnował ze szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson

 

Trudność w opracowaniu wspólnej strategii szczepień preparatem AstraZeneca stanowił też fakt, że w kwietniu zakazano szczepienia nim osób, które nie ukończyły 60. roku życia. Tymczasem wśród dotychczas zaszczepionych tym produktem osób dominują obywatele w przedziale wieku 18-55.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie