Szpital w Legnicy szuka lekarza. Oferuje 54 tys. zł, nie ma chętnych

Polska
Szpital w Legnicy szuka lekarza. Oferuje 54 tys. zł, nie ma chętnych
Google Maps
Na zdjęciu Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

54 tys. złotych miesięcznie może zarobić lekarz medycyny ratunkowej, który zostanie zatrudniony przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Mimo to chętnych nie ma, a zamieszczone ogłoszenie pozostaje bez odpowiedzi od miesiąca. Oferowane medykom wynagrodzenia mogą wydawać się wysokie, ale rzecznik prasowy placówki powiedział Polsat News, że to niezbędne, aby zatrzymać ich w Polsce.

Szpital chciałby, aby lekarz pracował na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przez minimum 240 godzin w miesiącu. Za każdą z nich miałby zarobić 225 zł. Placówce zależy, aby prowadził własną działalność gospodarczą, co oznacza, że musi m.in. samodzielnie opłacić obowiązkowe ubezpieczenie lekarskie od odpowiedzialności cywilnej.

 

ZOBACZ: Lekarz ostrzega: nie wykonujmy zbędnych badań po Covid-19

 

- Nikt się nie zgłosił pomimo kilku konkursów. Lekarze nie są zainteresowani taką stawka i takim kontraktem - powiedział polsatnews.pl Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

 

To poważny problem, bo sytuacja utrudnia normalne funkcjonowanie placówki. Rzecznik przekazał, że chodzi o specjalistę medycyny ratunkowej. - To specjalizacja, która dość rzadko występuje na rynku - poinformował.

 

Na Dolnym Śląsku takie uprawnienia posiada 70 medyków, ale nie wszyscy pracują w swoim zawodzie, a 45 osób dopiero szkoli się w tym zakresie. Tymczasem, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie służby zdrowia, powinno być ich w województwie dolnośląskim ponad 200.

 

"To może szokować"

 

Rzecznik, odnosząc się do kwestii wynagrodzenia, zauważył że "społeczeństwo może szokować taka stawka".

 

ZOBACZ: Coraz więcej lekarzy chce wyjechać. "Nie będzie miał kto leczyć"

 

- Te pieniądze są niezbędne, żeby lekarze byli zainteresowani pozostaniem w Polsce. Mamy otwarty rynek pracy za granicą, więc medycy często wyjeżdżają na Zachód, bo tamtejsza służba zdrowia nie ma najmniejszego problemu z zatrudnieniem naszych specjalistów - tłumaczył.

 

Zaznaczył, że oferowana przez szpital stawka to mniejsze pieniądze niż np. te, którą otrzymują podobni specjaliści w Warszawie. - Społeczeństwo może źle to odebrać, ale ludzie byliby też niezadowoleni, gdyby musieli czekać 20 godzin na pomoc na SOR - stwierdził Kozieł. - Bo w jaki sposób mielibyśmy w Polsce świadczyć usługi zdrowotne osobom potrzebującym, z odpowiednim natężeniem, bez odpowiedniej ilości lekarzy - dodał.

rsr/ml/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie