Nie żyje Mirosław Handke. Miał 75 lat

Polska
Nie żyje Mirosław Handke. Miał 75 lat
facebook.com/AGH.Krakow
yły minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka miał 75 lat

Nie żyje Mirosław Handke. Były minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka miał 75 lat. Odpowiadał za reformę oświaty, która w 1999 roku wprowadzała gimnazja. O śmierci Mirosława Handke poinformowała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, które przed laty był rektorem.

"Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci prof. Mirosława Handkego – wybitnego chemika, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1993–1998, ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997–2000, współtwórcy reformy systemu oświaty z 1999 r." - czytamy w informacji na stronie AGH.

 

Profesor Mirosław  Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W latach 1997-2000 pełnił funkcję ministra edukacji. W 1999 roku przygotował reformę edukacji, któa wprowadziła w Polsce gimnazja. 

Dwukrotny rektor AGH

Prof. Handke urodził się w 1946 r. Lesznie, a studia na wydziale matematyczno-fizyczno-chemicznym ukończył w 1969 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeszcze tego samego roku związał się z AGH. Był m.in. założycielem struktur i wiceprzewodniczącym NSZZ "Solidarność" na tej uczelni. Profesor był też twórcą i długoletnim kierownikiem Zakładu Chemii Krzemianów AGH, który przekształcony został w Katedrę Chemii Krzemianów i Związków Wielkocząsteczkowych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

 

 

Na rektora uczelni wybrano go dwukrotnie - funkcję tę pełnił w latach 1993–1996 i 1996–1998. "Był to okres niezwykle intensywnej pracy, zreformowano strukturę organizacyjną uczelni (zniesiono Instytuty, a powołano Katedry) oraz system finansowy uczelni. System finansowy działał niezwykle efektywnie i pozwolił na wyprowadzenie uczelni z głębokiego deficytu, o jego zaletach świadczy fakt, że obowiązuje on, prawie w niezmienionej postaci do chwili obecnej" - czytamy na stronie uczelni.

Autor podręczników i książek

Naukowiec był przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, a także inicjatorem i współzałożycielem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). 

 

Jak podała AGH, były rektor opublikował ok. 150 prac, z których ponad 100 znajduje się na liście Google Scholar. Prof. Handke jest autorem podręczników akademickich i książek, współpracował z czasopismami naukowymi, był redaktorem czasopism wydawanych przez Elsevier oraz członkiem krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.

 

"Rodzinie śp. Profesora wyrazy głębokiego współczucia składają Rektor, Senat oraz wspólnota akademicka AGH" - napisano na stronie.

dsk/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie