Bułgaria. Premier rozwiązał sztab do walki z pandemią

Świat
Bułgaria. Premier rozwiązał sztab do walki z pandemią
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/sapviktor
O decyzji służby prasowe rządu poinformowały w czwartek wieczorem, budząc oburzenie wśród polityków

Niezależnie od dużej liczby zakażeń koronawirusem, 570 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni, i ponad 120 zgonów na dobę ustępujący premier Bułgarii Bojko Borisow zarządził rozwiązanie Krajowego Sztabu Koordynacyjnego, powołanego rok temu do walki z pandemią.

O decyzji służby prasowe rządu poinformowały w czwartek wieczorem, budząc oburzenie wśród polityków. W piątek nad rozwiązaniem sztabu do walki z Covid-19 dyskutowano w nowym parlamencie, wybranym 4 kwietnia. Przedstawiciel centroprawicowego klubu poselskiego Demokratyczna Bułgaria lekarz Aleksander Simidczijew określił decyzję Borisowa jako "abdykację z odpowiedzialności w kwestii walki z koronawirusem".

 

Posłanka Maja Manołowa, liderka klubu ruchu "Wyprostuj się, Precz z Mafią", podkreśliła konieczność złożenia przez członków sztabu sprawozdania o swojej działalności i wydanych na walkę z koronawirusem środkach publicznych.

 

ZOBACZ: Bułgaria: lockdown w całym kraju od poniedziałku. Zamknięte restauracje i szkoły

 

W kontekście tych reakcji minister zdrowia Kostadin Angełow zwołał konferencję prasową, a później wystąpił w parlamencie. Wyjaśnił, że nie sztab określał politykę do walki z koronawirusem, lecz główny inspektor sanitarny kraju. Zapytał posłów, którzy rozpoczęli pracę w czwartek, "gdzie byli podczas drugiej fali pandemii, jesienią i zimą ubiegłego roku". Zapewnił, że system ochrony zdrowia radzi sobie z trzecią falą, a w maju spodziewane są znaczne dostawy szczepionek firmy Pfizer/BioNTech.

Wysoki wskaźnik zgonów

Według Angełowa realistyczny wariant osiągnięcia zbiorowej odporności to koniec lipca, a pesymistyczny – koniec sierpnia. Oznacza to 2,5 mln zaszczepionych - poinformował.

 

Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew powiadomił, że w ciągu ostatnich 14 dni doszło do 570 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Wyraził nadzieję, że w następnym tygodniu spadnie poniżej 500. Pod względem liczby zgonów kraj znajduje się na drugim miejscu w UE ze wskaźnikiem 24 na 100 tys.

 

ZOBACZ: Bułgaria: po protestach rząd zezwolił na wznowienie lotów z Wielkiej Brytanii

 

W ciągu ostatniej doby odnotowano 2185 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, co zwiększyło liczbę infekcji stwierdzonych od wybuchu epidemii koronawirusa w Bułgarii do ponad 382 tys.; w związku z Covid-19 zmarło 108 osób, a ogółem od marca ub.r. - prawie 15 tys. osób.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie