Dworczyk: wstrzymujemy zapisy na szczepienia 40-latków, doszło do usterki. Przepraszamy

Polska
Dworczyk: wstrzymujemy zapisy na szczepienia 40-latków, doszło do usterki. Przepraszamy
Polsat News
Szef KPRM Michał Dworczyk

- Uruchomiliśmy system, dzięki któremu osoby między 40. a 59. rokiem życia, które wcześniej zarejestrowały się przez formularz, będą mogły zapisać się na termin szczepienia. Terminy te miały być wyznaczone na II połowę maja - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, doszło do usterki systemu. - Na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację tej grupy - oznajmił.

W czwartek rano pojawiły się informacje o uruchomieniu zapisów na szczepienia dla osób między 40. a 60. rokiem życia, które w styczniu zgłosiły swą gotowość do szczepień. Jak mówił na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, przyspieszenie rejestracji wynika z mniejsze liczby chętnych starszych roczników.

 

Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał na briefingu prasowym, że osoby z grupy 40-60 miały być zapisywane na szczepienia w II połowie maja. - Niestety przez usterkę systemu, którą weryfikujemy i będziemy ją naprawiać, część z tych osób w wieku 40-60 lat zapisało się na terminy jeszcze kwietniowe - powiedział.

 

W związku z tym - mówił Dworczyk - na kilka godzin wstrzymano zapisy na szczepienia tej grupy.

 

ZOBACZ: Wcześniejsze szczepienia. Wiceminister zdrowia wyjaśnia

 

Szef KPRM przekazał, że po usunięciu usterki do osób, które w styczniu zadeklarowały chęć zaszczepienia się, zadzwoni automat lub konsultant, proponując termin szczepienia w II połowie maja. - Te osoby, które są (zapisane - red.) w kwietniu, zostaną im zaproponowane terminy w drugiej połowie maja. Te osoby, które są zapisane na drugą połowę maja, nie będą miały już zmienianych terminów - powiedział.

 

- Przepraszamy, w ciągu kilku godzin przywrócimy pełne funkcjonowanie systemu - dodał.

 

Dworczyk podkreślił również, że czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie, którzy w styczniu czy w lutym nie złożyli deklaracji gotowości zaszczepienia się przez formularz elektroniczny, nie mogą i nie będą mogli w czwartek zapisać się na szczepienie.

 

WIDEO: briefing prasowy szefa KPRM Michała Dworczyka

  

Rząd chce zaszczepić wszystkich chętnych do końca sierpnia

 

W styczniu, gdy ruszyły zapisy na szczepienia populacyjne – na początku dla seniorów – każdy, kto chciał, mógł wypełnić zgłoszenie chęci zaszczepienia się.

 

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. Prowadzone są one preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

 

Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału i zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie