Premier: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych

Polska
Premier: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

Wykonaliśmy dotychczas 6 mln szczepień, do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia planujemy zaszczepić wszystkich chętnych - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Zwiększamy ilość miejsc, gdzie można będzie się zaszczepić. Miesięcznie chcemy szczepić 10 mln osób - dodał.

- Nasz Narodowy Program Szczepień to coś więcej niż tylko rządowy program. To jest egzamin. To jest jednocześnie egzamin z odpowiedzialności, egzamin ze sprawności działania struktur państwa, z naszych zdolności mobilizacyjnych, z naszych zdolności organizacyjnych - mówił szef rządu podczas konferencji na Stadionie Narodowym.

 

Jak przypomniał, rząd obiecał na początku roku, że wykona 6 milionów szczepień do końca I kwartału. - I właśnie dzisiaj, tuż przed końcem I kwartału to sześciomilionowe szczepienie zostaje wykonane - poinformował premier. - Do końca Ii kwartału wykonamy łącznie 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce - dodał szef rządu.

 

- Ten program jest programem, od którego zależy szybki powrót do tego, za czym wszyscy tęsknimy - powrót do tej normalności sprzed COVID-19 - oświadczył Morawiecki.

Szczepienia w aptekach i miejscach pracy

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał z kolei, że w kwietniu do Polski trafi ponad 5 mln szczepionek.

 

Jak dodał, aby usprawnić program szczepień, dokonano zmian w regulacjach dot. przyjmowania preparatów. Oprócz szpitali i przychodni POZ, w II kwartale szczepienia będą mogły być wykonywane także w aptekach, miejscach pracy czy punktach drive thru. Szczepić będą mogły także samodzielne pielęgniarki i ratownicy.

 

WIDEO: Będą zmiany w programie szczepień. Konferencja premiera, ministra zdrowia i szefa KPRM

  

 

Dworczyk poinformował także, że 12 kwietnia ruszy rejestracja dla osób z rocznika 1962. Przez kolejne dwa tygodnie będą ruszać rejestracje kolejnych roczników, aż do 1973. Jak dodał, prawdopodobnie w maju ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych.

 

Dwa miliony zaszczepionych Polaków

 

W poniedziałek wieczorem szef KPRM Michał Dworczyk poinformował za pośrednictwem Twittera, że przekroczone zostały 2 mln osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki. "Zachęcamy do zapisów na konkretne terminy poprzez dostępne kanały te osoby, dla których prowadzona jest obecnie rejestracja" - napisał.

 

 

Do poniedziałkowego poranka w Polsce wykonano łącznie 5 882 581 szczepień, w tym pierwszą dawką - 3 889 970, a drugą - 1 992 611, jednak do wieczora liczby te wzrosły, a ilość podanych obydwu dawek przekroczyła 2 mln. Pełny raport dotyczący szczepień w poniedziałek pojawi się we wtorek rano.

 

Do poniedziałkowego poranka zutylizowano 6 561 dawek. Do naszego kraju trafiło łącznie 6 585 080 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 6 387 340.

 

Dzienna liczba szczepień wyniosła ponad 31,7 tys. Po szczepieniach zgłoszono 5 362 niepożądanych odczynów.

pgo/zdr / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie