"Ekstremalnie silna" burza piaskowa w Korei Południowej. Spowija prawie cały kraj

Świat
"Ekstremalnie silna" burza piaskowa w Korei Południowej. Spowija prawie cały kraj
PAP/EPA/YONHAP
Według państwowego instytutu prognoz jakości powietrza pył został do Korei Płd. przywiany przez północno-zachodnie wiatry m.in. z pustyni Gobi w Mongolii.

Koreę Południową nawiedziła w poniedziałek „ekstremalnie silna” burza piaskowa, spowijając prawie cały kraj w tumany żółtego pyłu przywianego z pustynnych obszarów Chin i Mongolii – informuje agencja Yonhap. Władze Seulu ogłosiły ostrzeżenie pyłowe.

Wskaźnik PM10, określający stężenie w powietrzu szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek, wzrósł w całej Korei Południowej do poziomu określanego jako "bardzo zły" – wynika z informacji przekazanych przez władze.

 

ZOBACZ: Burza piaskowa w Pekinie. Największa od 10 lat

 

Najgorzej było w poniedziałek rano w mieście Daegu, gdzie średnia wartość PM10 wyniosła 1115 mikrogramów na metr sześcienny, a w pewnym momencie przyrządy pomiarowe pokazywały aż 1348 mikrogramów – podał Yonhap.

 

Prawie na całym obszarze kraju odnotowano też „bardzo złe” wartości wskaźnika PM2,5, określającego zanieczyszczenie najdrobniejszymi cząstkami. Rano w Daegu ich stężenie wynosiło 169 mikrogramów na metr sześcienny.

 

Skąd się wzięła?

 

Według państwowego instytutu prognoz jakości powietrza pył został do Korei Płd. przywiany przez północno-zachodnie wiatry z pustyni Gobi w Mongolii i chińskiego regionu Mongolia Wewnętrzna.

 

ZOBACZ: Burza zaskoczyła ich w łodzi wiosłowej na jeziorze Wigry. Uratowała ich policyjna motorówka

 

W połowie marca w Pekinie odnotowano najsilniejszą burzę piaskową od 10 lat. Wskaźniki PM10 w stolicy Chin wzrosły do ponad 9000, przekraczając ponad 180-krotnie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, które mówią o dobowej średniej poniżej 50 mikrogramów.

 

Koreańskie władze określają wartości PM10 do 30 mikrogramów jako „dobre”, między 31 a 80 mikrogramów jako „normalne”, między 81 a 151 mikrogramów jako „złe”, a powyżej tego poziomu – jako „bardzo złe”. W przypadku PM2,5 za „złe” uważa się w tym kraju stężenia powyżej 35 mikrogramów na metr sześcienny, a za „bardzo złe” – powyżej 75 mikrogramów.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie