Zamieszanie z darmowymi testami na granicy polsko-niemieckiej

ŚwiatTomasz Lejman/Polsat News/Polsatnews.pl
Zamieszanie z darmowymi testami na granicy polsko-niemieckiej
Polsat News

Polacy, którzy nie mieszkają w Niemczech i nie są obywatelami Niemiec, będą mogli od poniedziałku korzystać z darmowych testów na polsko-niemieckiej granicy - takie informacje przekazują od wczoraj liczne media, powołując się na agencję DPA. Informacja o darmowych testach, jak ustalił korespondent Polsat News Tomasz Lejman, nie jest do końca precyzyjna.

Urzędnik rządu regionalnego w Meklemburgii Pomorzu Przednim, który jest cytowany przez niemiecką agencję, odnosił się nie do całej polsko-niemieckiej granicy, a jedynie do granicy na wysokości Szczecina i Świnoujścia.

 

Rząd w Schwerinie poinformował o tym, że rząd federalny zgodził się na finansowanie testów, dla pracowników transgranicznych, którzy mieszkają po polskiej stronie, a pracują po niemieckiej, konkretnie w Meklemburgii.

 

ZOBACZ: Niemcy. Merkel za produkcją szczepionek "na europejskiej ziemi"

 

W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, czy chodzi o każdy test wykonywany co 48 godzin, czy o jeden test w tygodniu, co wynika z rozporządzeń Federalnego Ministerstwa Zdrowia. Korespondent Polsat News Tomasz Lejman dowiedział się nieoficjalnie, że Meklemburgia chce, by każdy test był darmowy i w tym kierunku szły rozmowy ze Zrzeszeniem Lekarzy Ustawowych Kas Chorych.

 

Jak jest w innych przygranicznych krajach związkowych 

 

Czy polscy pracownicy transgraniczni, którzy do tej pory musieli na granicy płacić za testy, będą od poniedziałku zwolnieni z opłat? Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Brandenburgii Martin Burmeister odpowiedział Polsat News, że na granicy z tym krajem związkowym obowiązują dotychczasowe zasady. Z darmowego testu mogą skorzystać pracownicy, którzy mają potwierdzenie od pracodawcy i zaświadczenie o płaceniu składek socjalnych w tym kraju związkowym.

 

- Wiemy, że Federalne Ministerstwo Zdrowia pracuje na zmianami zasad testowania obywateli. W zmianach regulacji ma być wyjaśnione m.in. czy również pracownicy transgraniczni będą mogli korzystać z szybkich testów - powiedział Martin Burmeister. Rząd w Brandenburgii nie ma na razie żadnych informacji o tym, kiedy takie rozporządzenie zostanie opublikowane.

 

ZOBACZ: "Sytuacja w Warszawie krytyczna". Niedzielski: szczególnie źle jest w trzech regionach

 

O zmiany w zasadach testowania pracowników transgranicznych zapytaliśmy również Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Transportu w Saksonii. Również tu nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. - Saksonia od 18 stycznia 2021 roku wspiera polskich i czeskich pracowników transgranicznych. Dopłacamy do każdego testu 10 euro, rozliczenie odbywa się poprzez pracodawcę - mówił rzecznik ministerstwa.

 

Czy i kiedy wprowadzone zostaną nowe zasady pokrywania kosztów testów dla wszystkich pracowników transgranicznych zapytaliśmy również Federalne Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo odpowiedziało Polsat News jedynie ogólnie, że obecnie trwają prace nad zmianami zasad testowania, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości związane z testowaniem obywateli.   

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie