Pokazał uczniom karykaturę Mahometa. Przed szkołą zebrali się rozwścieczeni rodzice

Świat
Pokazał uczniom karykaturę Mahometa. Przed szkołą zebrali się rozwścieczeni rodzice
pixabayl; Youtube/London to Bangladesh
Rodzice protestowali przed brytyjską szkołą. Dyrektor przeprosił

Pięć miesięcy po zamordowaniu Samuela Patyego pod Paryżem, kolejny nauczyciel został oskarżony o pokazanie uczniom "gorszących kreskówek" przedstawiających proroka Mahometa. Tym razem kontrowersje wywołała lekcja w angielskiej Batley Grammar School. Zajęcia doprowadziły do protestów rodziców i uczniów przed szkołą - żądali zwolnienia nauczyciela.

W czwartek w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania sprzed szkoły w Batley w hrabstwie West Yorkshire. Widać na nim, jak kilkudziesięciu muzułmanów protestuje i skanduje hasła wzywające do zwolnienia nauczyciela i dyrektora placówki.

 

ZOBACZ: Meczet sprzedaje książkę wzywającą do zabijania krytyków islamu i propagującą bicie żon

 

Według protestujących, jeden z nauczycieli miał pokazać dzieciom "obraźliwe karykatury" przedstawiające proroka Mahometa. Część mediów informuje, że prawdopodobnie były to prześmiewcze podobizny proroka, które rozpowszechniane przez francuski tygodnik "Charlie Hebdo".

 

 

Szkoła przeprasza

Szkoła odniosła się do sytuacji w wydanym oświadczeniu. Dyrektor placówki Gary Kibble zapewnił, że sprawa jest dokładnie badana, a do czasu jej wyjaśnienia zawieszony został "pracownik szkoły prowadzący zajęcia".

 

"Szkoła przeprasza za wykorzystanie nieodpowiedniego materiału podczas ostatniej lekcji. Przeprosiny składa również nasz pracownik" - informowano.

 

ZOBACZ: Muzułmanin pobity za świętowanie Bożego Narodzenia

 

"Ważne jest to, by dzieci uczyły się o różnych wierzeniach, ale musi odbywać się to w delikatny sposób" - zapewniono.

 

Zachowanie nauczyciela i lekcję skrytykował Mohammed Sajad Hussain ze związanej ze szkołą organizacji charytatywnej Purpose of Life. Podkreślał, że zaprezentowane materiały były "obraźliwe dla wyznawców islamu". Zagroził też, że organizacja nie będzie współpracować ze szkołą, dopóki nauczyciel nie zostanie zwolniony.

 

Z danych agencji Ofsted uczniowie wywodzący się z mniejszości etnicznych stanowią 75 proc. wszystkich uczniów uczęszczających do szkoły w Batley.

Morderstwo Patyego

Niektórzy internauci ostrzegają przed eskalacją konfliktu i możliwymi tragicznymi konsekwencjami. Przypominają historię zabójstwa Samuela Patyego, nauczyciela w liceum Collège du Bois d'Aulne w Conflans-Sainte-Honorine na przedmieściach Paryża. Został zaatakowany 16 października, ponieważ w ramach lekcji na temat wolności słowa pokazał uczniom karykatury Mahometa.

 

ZOBACZ: Zabójstwo nauczyciela we Francji. Uczennica, która go oskarżyła, przyznała się do kłamstwa

 

18-letni Abdullah Anzorow, urodzony w Moskwie Czeczen, odciął mu głowę. Wkrótce potem napastnik został zastrzelony przez policję.

 

Uczennica, której wyznanie doprowadziło do zmasowanego hejtu na nauczyciela, po kilku miesiącach przyznała się do kłamstwa. W dniu,  w którym nauczyciel miał pokazywać karykatury, 13-latki nie było w szkole.

bas/ml/ BBC News, The Telegraph, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie