Spychalski: Obajtek dobrze kieruje Orlenem, cieszy się zaufaniem

Polska
Spychalski: Obajtek dobrze kieruje Orlenem, cieszy się zaufaniem
Polsat News
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w programie "Graffiti".

- Patrzymy przez pryzmat tego, co prezes Daniel Obajtek robi w Orlenie, a kieruje nim dobrze i cieszy się zaufaniem właścicieli - powiedział w "Graffiti" rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jak dodał, proces fuzji z Lotosem powinien zostać przeprowadzony 20 lat temu. Odniósł się także do sprawy chińskich szczepionek przeciw koronawirusowi.

- PKN Orlen prowadzi bardzo intensywny proces modernizacji, prezes Daniel Obajtek przebudowuje ten koncern w sposób fundamentalny. Czyni inwestycje, przejęcia, które powinny być przeprowadzone kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, jak choćby połączenie z Lotosem - mówił rzecznik prezydenta pytany czy głowa państwa wyraża obawy w związku z doniesieniami na temat Daniela Obajtka. 

 

ZOBACZ: Apartament Daniela Obajtka. Deweloper: ceny są ustalane indywidualnie

 

Zapewnił, że Kancelaria Prezydenta patrzy na prezesa Orlenu przez pryzmat jego działań w zakresie pełnionych funkcji w spółce. - Intensywny proces modernizacji, rozwoju powoduje, że pewne interesy są naruszane i ci, którzy tracą, próbują te kwestie odbić - wskazał.

 

Odnosząc się do artykułów prasowych, które mówią m.in. o "rabatach" na mieszkanie w stolicy Spychalski przyznał, że "insynuują one, że doszło do przestępstwa".

 

Wideo: Błażej Spychalski mówił o doniesieniach medialnych związanych z prezesem Orlenu

  

"Niech nie pomawiają Obajtka" 

 

- Apeluję do osób, którzy mają wiedzę o popełnionym przestępstwie, żeby zgłosili to do odpowiednich służb, a jeśli tej wiedzy nie mają, niech nie pomawiają Daniela Obajtka - podkreślił gość Polsat News. 

 

- Prezes Obajtek prowadzi bardzo ważny proces dla Polski. To nie wszystkim się oczywiście podoba - dodał. 

 

Grzegorz Kępka pytał czy prezydenta nie ma wątpliwości odnośnie fuzji Lotosu z Orlenem. - To jest pytanie dlaczego poprzednie rządy nie doprowadziły do tego, żeby ten proces się odbył. Gdyby przeprowadzono to 20 lat temu, nie byłoby całego zamieszania - ocenił rzecznik prezydenta. 

 

ZOBACZ: KO: domagamy się wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu. Obajtek komentuje

 

- Trzeba do tego podchodzić biznesowo. Jeżeli analizy, które przeprowadził PKN Orlen wykazują, że proces się opłaca, Skarb Państwa twierdzi, że to się opłaca, to tak po prostu jest - podkreślił. Zwrócił uwagę, że tego typu przejęcia "obwarowane są różnego rodzaju wymogami". 

 

Spychalski zapewnił, że ten proces zostanie przeprowadzony "wzorcowo", a "rzeczy, o których wspominają politycy opozycji" czyli m.in. możliwość przejęcia 30 proc. udziałów spółki przez Rosję "nie będą miały miejsca".

 

Wątpliwości odnośnie szczepionek

 

Prowadzący pytał czy Andrzej Duda jest "zwolennikiem" chińskich szczepionek w Polsce. - To decyzja, która musi zostać podjęta przez Europejską Agencję Leków i odpowiednie polskie instytucje. Jeżeli zostanie dopuszczona, nie ma przeciwskazań, żeby była używana - wskazał. 

 

- Trzeba zwrócić uwagę na opinie fachowców i ekspertów - podkreślił Spychalski pytany o wątpliwości dotyczące preparatu AstraZeneki. - Oni jednoznacznie twierdzą, że to bezpieczna szczepionka, a w Polsce nie odnotowano powikłań po jej podaniu - dodał. 

 

- Dzisiaj najważniejsze, to szczepić jak najwięcej Polaków, żeby epidemię jak najszybciej wygaszać - podkreślił rzecznik prezydenta. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie