Prof. Chybicka: zmarnowano czas na przygotowanie do trzeciej fali koronawirusa

Polska
Prof. Chybicka: zmarnowano czas na przygotowanie do trzeciej fali koronawirusa
Polsat News
Prof. Alicja Chybicka (KO)

- System trzyma się na glinianych nogach - oceniła w "Gościu Wydarzeń" prof. Alicja Chybicka, lekarz z Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei", senator Koalicji Obywatelskiej.

- Nie widzę, żeby ktoś atakował rządzących w kwestiach zdrowia człowieka - ono jest bezpartyjne, ponadpartyjne. Opozycja chce ze wszech miar pomóc, żeby było jak najlepiej - przekonywała prof. Alicja Chybicka, pytana o ataki opozycji na rząd ws. działań dot. epidemii koronawirusa. 

 

ZOBACZ: Niedzielski: zawiesiłem dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu

 

Pytana o wypowiedź marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który stwierdził, że "system padł", oceniła, że "to prawda". - System trzyma się na glinianych nogach - przekonywała, przytaczając przy tym zabiegi i operacje, które mogą zostać wstrzymane. Jak mówiła, niektórzy pacjencie czekają nawet rok. 

 

"Wszyscy wiedzieli, że będzie trzecia fala"

 

- "Ciężkie pieniądze" wydano na powstanie szpitali jednoimiennych. One stoją całkowicie lub w połowie puste. Dlaczego mają cierpieć inni chorzy? Problem jest również z kadrą medyczną. Zmarnowano czas, bo nawet jeśli przestaną chirurdzy operować, to taki "przesunięty" chirurg do opieki nad chorym podłączonym do respiratora, nie da sobie rady, to wymaga specjalnego przeszkolenia - przekonywała senator KO. - Był czas, żeby przygotować lekarzy, wszyscy wiedzieli, że będzie trzecia fala - dodała. 

 

Chybicka przyznała, że w ostatnich latach wzrosły nakłady na służbę zdrowia, ale jednocześnie dodała, że "potrzebny jest jeszcze plan". Zwróciła uwagę, że z kraju wyjeżdżają lekarze, ponieważ nie odpowiadają im warunki pracy w Polsce. 

 

- Szczepienia idą zdecydowanie za wolno - oceniła. - To głównie wina dostawców, ale można było pokusić się o ściągnięcie innych szczepionek - stwierdziła. - Gdybym była ministrem, zrobiłabym listę chętnych do zaszczepienia "chińczykiem" i Sputnikiem (chińską i rosyjską szczepionką - red.), bo być może są Polacy, którzy woleliby uniknąć tej całej męki, leżenia pod respiratorem. Zostawiałbym wybór Polakom - przyznała. 

 

Wideo: Prof. Alicja Chybicka w "Gościu Wydarzeń"

  

Chybicka odniosła się także do sondażu, w którym Polska 2050 Szymona Hołowni wyprzedza KO. - Znam Szymona Hołownię i wiem, że to jest pozytywny człowiek. Pozytywnie zakręcony i nawiedzony, który pomagał wielu osobom w Afryce. Jest to grupa opozycyjna. Ja nie jestem wytrawnym politykiem. Jestem lekarzem od 46 lat, a w polityce jestem zaledwie 12 lat, ale uważam, że dobrze, że opozycja jest coraz bardziej mocarna. Chciałabym, żeby PO miała sondaże wyższe niż Szymon Hołownia. No, ale jest jak jest, jest on na pewno cenną postacią w opozycji - podsumowała. 

 

Zalecenie NFZ

 

W związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia. 

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: wszystkie zabiegi ratujące zdrowie i życie będą nadal przeprowadzane

 

Jak wynika z ustaleń korespondentów PAP, większość szpitali w Polsce na razie nie ogranicza przyjęć i zabiegów planowych; pacjenci mający ujemne wyniki badań w kierunku koronawirusa są przyjmowani i operowani; a część placówek medycznych nie wznowiła jeszcze przyjęć zawieszonych w ubiegłym roku. 

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" są dostępne tutaj.

jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie