Estonia wprowadza ścisłą kwarantannę. 98 proc. zakażeń to wariant brytyjski

Świat
Estonia wprowadza ścisłą kwarantannę. 98 proc. zakażeń to wariant brytyjski
zdj. ilustracyjne/Pixabay
W ubiegłym tygodniu w Estonii notowano rekordowe wskaźniki zachorowalności

Od czwartku Estonia wprowadza ścisłą kwarantannę z powodu szybko rozprzestrzeniającego się w kraju brytyjskiego wariantu koronawirusa – informuje we wtorek agencja BNS. Brytyjski szczep wykrywa się w 98 proc. próbek badanych pod kątem Covid-19.

- Sytuacja w Estonii, jeśli chodzi o koronawirusa, jest krytyczna. Musimy pilnie reagować i zdecydowaliśmy się na zamknięcie kraju - poinformowała w poniedziałek premier Kaja Kallas.

 

W Estonii od czwartku nauka w szkołach będzie odbywała się w trybie zdalnym. Przedszkola nie zostaną zamknięte, ale apeluje się do rodziców o pozostawienie dzieci w domu.Handel detaliczny zostanie wstrzymany z wyjątkiem sprzedaży podstawowych artykułów, w tym spożywczych. Od czwartku zamknięte zostają lokale gastronomiczne, kluby sportowe, instytucje kulturalne.

 

ZOBACZ: Holandia. Rząd przedłuża obostrzenia. Godzina policyjna do końca marca

 

Ograniczenia w Estonii mają obowiązywać przez co najmniej miesiąc.

 

Premier: nie nauczyliśmy się żyć z koronawirusem

 

- Nie nauczyliśmy się jeszcze żyć z koronawirusem, dlatego konieczne są tak duże ograniczenia - oświadczyła Kallas.

 

Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że "w okresie zamknięcia skupimy się na szczepieniach, by jak najwięcej osób uchronić przed zakażeniem".

 

W ubiegłym tygodniu w Estonii notowano rekordowe wskaźniki zachorowalności. Według poniedziałkowych danych od początku pandemii w liczącej 1,3 mln mieszkańców Estonii potwierdzono łącznie 76 183 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 667 osób z Covid-19.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie