Czarnek: ponad 90 proc. nauczycieli zaszczepionych

Polska
Czarnek: ponad 90 proc. nauczycieli zaszczepionych
PAP/Piotr Nowak
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

- Według stanu z piątku zaszczepiono przeciwko Covid-19 zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli na 590 tys. zarejestrowanych - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że w sobotę i w niedzielę też szczepiono tę grupę zawodową.

Szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka zapytano w poniedziałek w internetowej części wywiadu w Programie I Polskiego Radia o liczbę nauczycieli zaszczepionych przeciwko COVID-19.

 

- Według stanu na piątek, a przypomnijmy, że w weekend też szczepienia trwały, to było zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli na 590 tys. zarejestrowanych, więc możemy mówić o tym, że już w piątek była to przytłaczająca większość nauczycieli zaszczepiona - powiedział.

 

ZOBACZ: Nauczycielka zmarła kilka dni po przyjęciu szczepionki. Sprawę bada prokuratura

 

Dodał, że w sobotę i niedzielę również trwały szczepienia nauczycieli. - W związku z tym jesteśmy przekonani, że na chwilę obecną ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych - podkreślił.

 

Co z nauczycielami, którzy do tej pory się nie zgłosili?

 

Według przekazanych przez Czarnka informacji w niektórych województwach zaszczepiono 100 proc. nauczycieli, którzy chcieli przyjąć zastrzyki.

 

- Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy, w pierwszej dekadzie marca wszyscy powinni zostać zaszczepieni - zapewnił.

 

Zapytany o to, co z nauczycielami, którzy nie zgłosili się do tej pory do szczepienia, a zmienią zdanie, minister stwierdził, że będą musieli poczekać na szczepienia w swoich grupach wiekowych.

 

- Na razie nie przewidujemy żadnego dodatkowego szczepienia, na razie przewidujemy w pewnej perspektywie czasowej, ale ciągle w grupie pierwszej, szczepienia pracowników administracji szkolnej - powiedział.

 

Kiedy powrót do szkół?

 

Czarnka zapytano też m.in. o to, kiedy dzieci i młodzież powrócą do szkół do nauki w formie stacjonarnej.

 

- Jeśli zachowamy rzeczywiście odpowiedzialność społeczną, będziemy stosować się do obostrzeń, do rygorów (...) to ja jestem optymistą, że w perspektywie właśnie po Świętach Wielkanocnych, biorąc pod uwagę również fakt, że już dzisiaj mamy niemal wszystkich (z zarejestrowanych na szczepienie - red.) nauczycieli zaszczepionych, będziemy mogli rozmawiać o powrocie do nauki stacjonarnej - powiedział.

 

Szczepieni preparatem firmy AstraZeneca

 

Nauczyciele szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także nauczyciele akademiccy szczepieni są preparatem firmy AstraZeneca.

 

Z charakterystyki szczepionki AstryZeneki wynika, że podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych". Dlatego Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat preparatem firmy AstraZeneca, a starszych nauczycieli preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny.

 

Trzy szczepionki w UE

 

Na rynku unijnym do tej pory do obrotu dopuszczono trzy preparaty. Dwa w technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie