Libacja w kościele i pobity ksiądz. Skandal w Rzeszowie

Polska
Libacja w kościele i pobity ksiądz. Skandal w Rzeszowie
Google Street View
Wandale zniszczyli wnętrze zabytkowego kościoła przy ul. Podleśnej w Rzeszowie

Dwaj młodzi mężczyźni włamali się do zabytkowego kościoła w Rzeszowie i urządzili w środku libację. Imprezę próbował przerwać miejscowy proboszcz, jednak został pobity. Wandale zniszczyli wnętrze świątyni.

Do zdarzenia doszło w środę w zabytkowym kościele przy ul. Podleśnej w Rzeszowie. Przed południem mieszkańcy osiedla Budziwój usłyszeli hałasy dochodzące z nieużywanej od 20 lat świątyni. 

 

O sprawie powiadomiono proboszcza parafii Matki Bożej Śnieżnej, do której należy zabytkowy kościół.

 

Krewi i zdemolowany kościół

 

- Pojechałem tam, zobaczyłem wybite szyby. Wszedłem do środka, a tam pełno krwi. Wnętrze kościoła zdemolowane. Wszędzie butelki po alkoholu, na ołtarzu stała butelka wódki - powiedział portalowi rzeszwnews.pl ks. Mieczysław Lignowski.

 

W środku byli dwaj młodzi mężczyźni. Jeden z nich zaatakował interweniującego księdza. - Okładał mnie pięściami po głowie - relacjonował duchowny. 

 

ZOBACZ: Ktoś odciął dłonie figurze Matki Bożej w Częstochowie

 

Księdzu udało się wezwać pomoc. Na miejsce przyjechała policja. Funkcjonariusze zatrzymali wandali. Obaj byli pijani, mieli blisko 1,3 i ponad 2 promile alkoholu w organizmach.

 

Proboszcz nie odniósł poważnych obrażeń, został jednak skierowany na dodatkowe badania. Pomocy lekarskiej wymagał za to jeden z wandali, który pokaleczył sobie rękę i obficie krwawił.  

 

Straty na co najmniej 10 tys. złotych

 

Jak się okazało młodzi mężczyźni włamali się do kościoła, bo nie chcieli pić na mrozie. 

 

- Sprawcy to dwaj młodzi mężczyźni. Jeden ma 18 lat, a drugi 20. Wielokrotnie notowani, choć jeszcze nie karani - powiedział portalowi nowiny24.pl Wojciech Przybyło z Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie. - Jak tłumaczyli, przyjechali do kościoła, by napić się w nim alkoholu, bo na zewnątrz było im za zimno. W przypływie emocji, powybijali szyby, weszli do środka i tam ten alkohol zaczęli pić. Zniszczyli również wyposażenie kościoła wpisanego do rejestru zabytków - uszkodzili krzesła, ławy, ołtarz główny i boczny - dodał. 

 

ZOBACZ: Chcieli wejść do sanktuarium. Zaczęli demolować zabytkowe wejście

 

Przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków ocenił straty na co najmniej 10 tys. zł.

 

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Prokuratura oskarżyła ich o uszkodzenie zabytku, naruszenie miru domowego i kierowanie gróźb karalnych pod adresem księdza. Dodatkowo 18-latek odpowie również za zaatakowanie duchownego. 

 

Mężczyznom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

dk/sgo/ polsatnewl.pl, Rzeszów News, Nowiny24
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie