Kobieta dostaje 31 groszy emerytury

Polska
Kobieta dostaje 31 groszy emerytury
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Congerdesign
W 2020 roku emeryturę niższą niż 1200 zł brutto otrzymywało 2,4 proc. seniorów w regionie

Najniższa emerytura, jaką wypłaca ZUS w woj. opolskim, to 31 groszy miesięcznie. Osoba, która pobiera takie świadczenie, wykazała miesiąc i cztery dni składkowe. Nieco więcej, bo 92 zł, dostaje pani, której staż pracy to miesiąc i 10 dni.

Według danych opolskiego ZUS, w 2020 roku najniższa emerytura wypłacana w regionie to zaledwie 31 groszy miesięcznie, na drugim biegunie jest kwota 14,5 tysiąca miesięcznie. Jednak w skali kraju prawdziwym rekordzistą jest 86-latek, który po 62 latach pracy zgromadził na swoim koncie emerytalnym 2,4 mln złotych, dzięki czemu otrzymuje 34,1 tys. złotych (brutto) emerytury.

 

- Najwyższa emerytura, jaką obecnie wypłacamy w województwie opolskim, to 14,5 tysiąca złotych na rękę. Pobiera ją mężczyzna z 57-letnim stażem pracy. Drugą co do wysokości emeryturą, czyli ponad 11 tysięcy miesięcznie netto, również może pochwalić się mężczyzna. Ten pan wykazał 52-letni okres ubezpieczenia - poinformował Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu. Jak podkreślił, obaj mężczyźni wniosek o wypłatę emerytury złożyli znacznie później niż w wieku 65 lat, czyli w chwili nabycia uprawnień do świadczenia.

 

ZOBACZ: Trzynasta emerytura. Lech Wałęsa zdradził, co zrobi z pieniędzmi

 

- W województwie opolskim najniższe świadczenie wypłacamy kobiecie, która wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe. Jej świadczenie to 31 groszy. Nieco więcej, bo 92 zł, dostaje pani, której staż pracy to tylko miesiąc i 10 dni - wylicza rzecznik.

 

Od czego zależy wysokość emerytury?

 

Jak wynika z danych opolskiego ZUS z 2020 roku, emeryturę niższą niż 1200 zł brutto otrzymywało 2,4 proc. seniorów w regionie. Średnia w tym segmencie świadczeń na Opolszczyźnie wyniosła 791,61 zł brutto, przy średniej krajowej 777,38 zł brutto. Biorąc pod uwagę płeć, w Opolskiem średnia emerytura to 731,45 zł dla mężczyzn i 809,99 zł dla kobiet. Z perspektywy danych krajowych wynika, że i tu ubożsi są mężczyźni - otrzymują 731,17 zł brutto, a panie dostają średnio więcej, bo 795,43 zł.

 

ZUS przypomina, że wysokość wypłacanych emerytur ma ścisły związek z wysokością wpłacanych do systemu składek na ubezpieczenie oraz liczbą przepracowanych lat. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie