Chiny. Mężczyzna musi zapłacić byłej żonie za prace domowe. Przełomowe orzeczenie sądu

Świat
Chiny. Mężczyzna musi zapłacić byłej żonie za prace domowe. Przełomowe orzeczenie sądu
Pixabay
Orzeczenie zapadło zgodnie z nowym kodeksem cywilnym obowiązującym od tego roku.

Przełomowe orzeczenie zapadło przed chińskim sądem, który nakazał po rozwodzie zapłacić mężczyźnie rekompensatę byłej żonie za wykonywane przez nią prace domowe podczas ich pięcioletniego małżeństwa.

Z akt sądowych wynika, że ​​mężczyzna o nazwisku Chen po pięciu latach małżeństwa z panią Wang postanowił złożyć pozew o rozwód. Kobieta początkowo nie chciała się rozstawać, ale później zażądała od mężczyzny rekompensaty, argumentując, że Chen nie brał na siebie żadnych obowiązków domowych i nie opiekował się ich synem. 

 

ZOBACZ: Podhalański rozwód. Mąż wprowadził do domu nową partnerkę z dziećmi

 

Sąd Okręgowy Fangshan w Pekinie zgodził się ze stanowiskiem kobiety i nakazał mężczyźnie wypłacenie byłej żonie miesięcznych alimentów w wysokości 2000 juanów, a także jednorazową wypłatę 50 tys. juanów (ok. 29 tys. zł) za prace domowe, które wykonała.

 

50 tys. juanów za pięć lat pracy

 

Orzeczenie zapadło zgodnie z nowym kodeksem cywilnym obowiązującym od tego roku. Zgodnie z nowym prawem małżonek jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania w przypadku rozwodu, jeśli ponosi większą odpowiedzialność za wychowanie dziecka, opiekę nad starszymi krewnymi i pomoc partnerom w ich pracy.

 

Wcześniej rozwodzący się małżonkowie mogli domagać się takiego odszkodowania tylko w przypadku podpisania umowy przedmałżeńskiej - co jest rzadką praktyką w Chinach.

 

W mediach społecznościowych sprawa wywołała gorącą debatę, a powiązany hashtag na platformie Weibo został wyświetlony ponad 570 milionów razy. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych zwracali uwagę, że 50 tys. juanów za pięć lat pracy to za mało. Inni zwracali uwagę, że mężczyźni powinni przede wszystkim podejmować więcej obowiązków domowych. 

pgo/grz/ BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie