Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/NABIL MOUNZER
Na zdjęciu: laborantka z Libanu badająca próbki pod kątem obecności koronawirusa

Wielka Brytania dopisała kolejne trzy kraje na czerwoną listę państw, z których wjazd na jej terytorium jest zakazany. Natomiast Meksyk wyprzedził Indie i jest na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów z powodu koronawirusa. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

wka/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

UE podcina własną etykę, starając się kontrolować eksport szczepionek przeciw Covid-19 - oświadczył w piątek wieczorem zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby.

"Unia Europejska była pierwotnie zainspirowana chrześcijańską nauką społeczną - w sercu której jest solidarność. Dążenie do kontrolowania eksportu szczepionek podcina podstawową etykę UE. Oni muszą współpracować z innymi" - napisał na Twitterze arcybiskup Welby.

Francja zamyka od niedzieli swoje granice dla przyjezdnych spoza UE, a przyjezdni z krajów UE muszą posiadać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa – ogłosił w piątek wieczorem premier Jean Castex. W kraju zamknięte zostaną również centra handlowe.

W ciągu ostatniej doby wykryto we Francji 22 858 zakażeń koronawirusem - poinformowały w piątek władze. W styczniu obserwuje się w kraju „pełzający” wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu Covid-19.

W Hiszpanii po pierwszym miesiącu kampanii szczepień przeciwko Covid-19 liczba osób planujących przyjęcie szczepionki zwiększyła się o ponad 30 punktów procentowych - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez Ośrodek Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie.

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę AstraZeneca po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Władze Hiszpanii odbiorą mniej niż połowę zamówionych na I kwartał 2021 r. szczepionek przeciwko Covid-19 od firmy AstraZeneca - wynika z informacji rządu Pedra Sancheza przekazanych w piątek mediom.

Szczepionek przeznaczonych dla Ukrainy w ramach inicjatywy COVAX nie wystarczy, by zaszczepić w tym roku wystarczającą liczbę mieszkańców kraju - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w piątek w rozmowie telefonicznej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

W 14 210 szkołach podstawowych w klasach I-III w piątek nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 98,4 proc. szkół podstawowych. W 30 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 203 w trybie mieszanym.

Polska wyprzedziła wszystkie największe państwa Unii Europejskiej pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców - wynika ze statystyk, zmieszczonych na portalu Our World in Data z siedzibą na Uniwersytecie Oksfordzkim. Dane uwzględniają szczepienia wykonane do 28 stycznia.

We Włoszech drugi tydzień z rzędu spada wskaźnik reprodukcji koronawirusa - poinformował w piątek Instytut Służby Zdrowia w najnowszym raporcie. W bieżącym tygodniu krajowy współczynnik obniżył się do 0,84. Jego redukcję zanotowano w niemal wszystkich regionach.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador całkowicie został wyleczony z Covid-19 i czuje się "bardzo dobrze" - poinformowała w piątek meksykańska minister spraw wewnętrznych Olga Sanchez. Szef państwa wkrótce ma powrócić do publicznej działalności. Obrador w niedzielę ujawnił, że jest zakażony koronawirusem. Dodał wtedy, że ma łagodne objawy i jest pod opieką lekarzy.

 

Firma Johnson&Johnson poinformowała w piątek, że jej jednodawkowa szczepionka przeciwko Covid-19 jest generalnie na świecie skuteczna w 66 proc., ale mniej skuteczna w RPA, skąd rozprzestrzenił się wysoce zakaźny wariant koronawirusa. Preparat w 85 proc. skutecznie zapobiega ciężkim przypadkom.

Węgry kupią 5 mln dawek chińskiej szczepionki firmy Sinopharm, co wystarczy do zaszczepienia 2,5 mln osób – poinformował w piątek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto na Facebooku po rozmowach ze swym chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi.

Właśnie dostaliśmy informację od firmy Moderna, że w lutym firma ta dostarczy o 25 proc. mniej dawek szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Oznacza to, że do Polski w lutym trafi prawdopodobnie nie 400 tys. dawek, ale 300 tys.

Chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19 wyraża obecnie 89 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii, co stanowi wzrost o 11 punktów procentowych od czasu rozpoczęcia szczepień - wynika z opublikowanego w piątek sondażu brytyjskiego urzędu statystycznego ONS.

Szwajcaria chce pomóc w produkcji szczepionek. Tamtejszy koncern farmaceutyczny Novartis ogłosił w piątek, że podpisał wstępną umowę w sprawie udostępnienia swoich zakładów do wsparcia produkcji szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech. Novartis planuje współpracować także z innymi producentami szczepionek. Jeżeli zostanie zawarte ostateczne porozumienie, Novartis rozpocznie tę produkcję w drugim kwartale br., a pierwsze dostawy gotowych szczepionek pojawią się w trzecim kwartale.

Od piątku przy wjeździe do Bułgarii trzeba okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR na koronawirusa, wykonanego w ciągu poprzednich 72 godzin. Nakaz obowiązuje zarówno cudzoziemców, jak i Bułgarów. Wyjątkiem są kierowcy międzynarodowi, załogi samolotów i podróżujący tranzytem. Osoby, które nie okażą na granicy wymaganego dokumentu, będą kierowane na 10-dniową kwarantannę. Rozporządzenie ministra zdrowia Kostadina Angełowa obowiązuje do 30 kwietnia.

W Niemczech wykryto 150 przypadków mutacji koronawirusa. Szef Instytutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler stwierdził, że obecnie zbyt mało wiadomo o mutacjach - na przykład, czy osoby zaszczepione lub osoby, które już były zakażone, nadal mogą być zarażone zmutowanym wariantem wirusa - informuje telewizja ARD. Według Ministerstwa Zdrowia potwierdzono w Niemczech łącznie 120 infekcji tak zwanym brytyjskim wirusem B.1.1.7., z czego 18 w zeszłym roku. Zmutowany patogen z RPA został do tej pory wykryty u 27 osób. Według ministerstwa znane są natomiast tylko trzy przypadki wariantu z Brazylii.

Węgierski urząd leków wydał zgodę na dopuszczenie do użytku chińskiej szczepionki przeciw koronawirusowi produkowanej przez firmę Sinopharm – poinformowała w piątek naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller na wirtualnej konferencji prasowej. Premier Victor Orban zapowiedział, że preferuje właśnie ten model szczepionki, a w najbliższych dniach podpisze umowę na zakup. Do tej pory na Węgrzech zaszczepiono 175 tys. osób preparatami Pfizera i Moderny.

Według rządowych danych w Polsce wykonano dotąd 1 097 036 szczepień przeciw COVID-19. Ostatniej doby wykonano 84,315 tys. zastrzyków. Zanotowano 703 niepożądane odczyny poszczepienne. Zutylizowano 2486 dawek.

W Polsce zanotowano trzy zgony, które wystąpiły w związku czasowym z zaszczepieniem. Dwa z nich raczej nie wiążą się z podaniem preparatu – powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że trzecia zmarła osoba, z DPS-u w Ciechanowie, miała wiele chorób.

Zaszczepienie seniorów i przewlekle chorych przeciw COVID-19 pozwoli uniknąć obostrzeń w drugiej połowie 2021 r., w takiej sytuacji widzimy potencjał do wzrostu PKB w br. o ponad 4 proc. - ocenili analitycy Banku Pekao odnosząc się do piątkowych danych GUS. Główny Urząd Statystyczny podał w piątek we wstępnym szacunku, że PKB Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Z danych wynika, że w ub.r. popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje spadły o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna spadła o 3,0 proc

Z inicjatywy premiera Brandenburgii Dietmara Woidke na zapowiedzianej na 1 lutego wideokonferencji z udziałem rządu federalnego i krajów związkowych poruszone zostaną problemy z dostawami szczepionki przeciwko koronawirusowi - informuje portal rbb24. Woidke chce przedstawić pomysł dostosowania niemieckich zakładów do produkcji szczepionki. "Odroczenie terminów szczepień i przesunięcie w czasie podawania drugiej dawki szczepionki spowodowało wielką niepewność" - napisał Woidke w liście do obecnego przewodniczącego Konferencji Premierów, burmistrza Berlina Michaela Muellera (SPD).

Szef niemieckiego organu regulacyjnego ds. szczepionek (PEI) Klaus Cichutek wyraził w piątek przekonanie, że preparat przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca zostanie dopuszczony do użytku w Unii Europejskiej bez ograniczeń wiekowych. Europejska Agencja Leków (EMA) ma wydać w piątek opinię w sprawie dopuszczenia na rynek unijny preparatu produkowanego przez AstraZeneca i opracowanego przez Uniwersytet Oksfordzki.

Produkt Krajowy Brutto Hiszpanii zmniejszył się w 2020 r. z powodu Covid-19 o 11 proc. To największy jego spadek od czasu wojny domowej w tym kraju w latach 1936-1939, ogłosił w piątek gabinet Pedra Sancheza. Centrolewicowy rząd Hiszpanii, w oparciu o dane Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie, wskazał, że główną przyczyną spadku PKB był lockdown obowiązujący pomiędzy marcem a czerwcem.


W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. podano dotąd 3372 dawki szczepionki przeciw COVID-19 osobom z grupy zero i seniorom, którzy ukończyli 80 lat – poinformowała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Wiśniewska. W czwartek (28 stycznia br.) szpital zużył 168 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Jedna z nich trafiła do stuletniej mieszkanki powiatu gorzowskiego.

Polska ma zakontraktowanych 16 mln szczepionek firmy AstraZeneca. W I kwartale powinna otrzymać od producenta około 1,5 mln dawek, co pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób – poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. "Około godziny 15.00 będziemy mieli konferencję Europejskiej Agencji Leków (EMA) w zakresie dopuszczenia szczepionki AstraZeneca, szczepionki, której mamy obecnie zamówionych 16 mln dawek, z czego w I kwartale możemy liczyć na około 1,5 mln" – powiedział Andrusiewicz.

Według informacji tygodnika "Der Spiegel" rząd Niemiec zgodził się na daleko idące ograniczenia wjazdu dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, RPA i Brazylii. W krajach tych szeroko rozpowszechnione są nowe, bardziej zaraźliwe warianty koronawirusa. W rządzie szczególnie urząd kanclerski i ministerstwo spraw wewnętrznych ostrzegają, że nowe warianty mogą przedostać się do Niemiec za pośrednictwem już i tak o wiele rzadszych połączeń lotniczych ze wskazanych krajów.

Komisja Europejska przedłużyła do 31 grudnia 2021 r. obowiązywanie rozwiązań prawnych, które umożliwiają państwom członkowskim udzielanie wsparcia swoim gospodarkom w związku z pandemią Covid-19. "Komisja postanowiła również rozszerzyć zakres tymczasowych ram (prawnych - PAP) poprzez podwyższenie określonych w nich pułapów oraz dopuszczenie przekształcenia niektórych instrumentów zwrotnych w dotacje bezpośrednie do końca przyszłego roku" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej KE.

Zgony osób starszych po podaniu szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw Covid-19 nie miały związku ze szczepieniem - podała w Europejska Agencja Leków (EMA) w opublikowanym w piątek raporcie. Dokument potwierdził bezpieczeństwo tego preparatu. Jak napisano, komitet ds. bezpieczeństwa EMA zbadał przypadki śmierci osób w zaawansowanym wieku i o słabym zdrowiu, lecz nie znalazł danych sugerujących związek zgonów ze szczepieniem preparatem Comirnaty. Pierwsze takie doniesienia pojawiły się w Norwegii i dotyczyły osób powyżej 80. roku życia.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 8,2 mln osób. Ostatniej doby wykonano 45 020 testów, w tym 14 198 antygenowych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 8 562 280 próbek pobranych od 8 278 718 osób.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu podpisało umowę z Polską Akademią Nauk o współpracy w badaniach mutacji wirusa SARS-Cov-2 – poinformowało RCNT. Projekt ma odpowiedzieć na pytanie, czy w różnych regionach Polski wirus ma ten sam profil genetyczny. Zgodnie z umową RCNT przekaże Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN partię próbek zawierających zdezaktywowany materiał genetyczny koronawirusa. Zostanie on przebadany i porównany z próbkami uzyskanymi od osób z różnych części Polski.

Polska wśród 5 krajów UE, które najłagodniej przeszły kryzys wywołany pandemią z szansą na TOP3 - napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się danych GUS.

Otwieranie restauracji, hoteli i siłowni powoduje zwiększoną liczbę zakażeń. Wskazują na to badania naukowe – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany o to, kiedy zamknięte branże mają szanse na powrót do normalnego funkcjonowania. "Z punktu czysto medycznego, epidemiologicznego, otwieranie restauracji, otwieranie hoteli, a także siłowni czy też branży fitness powoduje – to są naprawdę twarde badania naukowe – zwiększoną liczbę zakażeń" – podkreślił w piątek rano w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister Kraska. Zauważył, że w restauracji trudno przestrzegać reżimu sanitarnego, bo cały czas klienci nie pozostają w maseczkach, spotykają się ze znajomymi i przebywają w niej dłużej niż 15 minut. "Transmisja wirusa jest tutaj zdecydowanie większa" – zaznaczył.

Znamy tylko czubek góry lodowej wszystkich skutków Covid-19 – stwierdziła prezes Francuskiego Towarzystwa Pulmonologicznego dr Chantal Raherison-Semjen w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien". Lekarka apeluje, by nie lekceważyć pozostałości po przebiegu Covid-19, jak na przykład przewlekłe zmęczenie czy kaszel. Prezes Francuskiego Towarzystwa Pulmonologicznego, dr Chantal Raherison-Semjen zapowiedziała rozpoczęcie badania w celu oceny długoterminowych następstw Covid-19.

"Mamy 6144 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce" - przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje kolejnych 336 chorych na COVID-19, spośród których 271 miało choroby współistniejące. Łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła do 1 mln 502 tys. 810, a zgonów - do 36 tys. 780.

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 29 stycznia

Władze Hongkongu bez uprzedzenia zamknęły w nocy z czwartku na piątek budynek mieszkalny w dzielnicy North Point i przebadały na koronawirusa 475 jego mieszkańców. W ramach najnowszej „operacji w stylu zasadzki” nie wykryto jednak ani jednego zakażenia. W czasie akcji władze zamknęły w czwartek wieczorem wejścia do budynku, zmuszając mieszkańców do pozostania w domach i poddania się testom na Covid-19. W piątek rano zaczęto wypuszczać osoby z negatywnymi wynikami.

Dotrzymywanie umów nie jest mocną stroną firm farmaceutycznych – powiedział w kontekście ograniczania przez producentów dostaw szczepionek przeciw COVID-19 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceminister zaznaczył, że wszyscy mieli nadzieję, że firmy będą przestrzegać umów. - Okazuje się, że  niestety  życie i zdrowie jest mniej ważne niż aspekty biznesowe, bo firmy, ograniczając dostawy na rynek europejski, sprzedają te szczepionki na inne rynki. Dlatego, z tego co wiem, Komisja Europejska rozważa zakaz wywozu z Europy takich szczepionek, właśnie tych firm. To pokazuje, że tutaj niestety dotrzymywanie umów nie jest dobrą stroną firm farmaceutycznych, ale jest światełko w tunelu, bo pojawiają się kolejne firmy – powiedział w piątek rano w Programie I Polskiego Radia wiceminister Kraska.

Zaznaczył, że zmniejszanie szczepionek do krajów UE może wynikać z tego, że zapisy umów pozwalają na zbyt elastycznie podejście do dostaw np. zamiast konkretnych zobowiązań jest deklaracja.

Według ogłoszonych w czwartek wieczorem wyników sondażu zamówionego przez dziennik „le Figaro” prawie dwie trzecie Francuzów jest skłonnych zaakceptować kolejny lockdown. Za tym przyzwoleniem kryje się jednak niezgoda na społeczne ograniczenia. Większość badanych sprzeciwia się zakazowi przyjmowania gości, zamknięciu placówek handlowych „nie pierwszej potrzeby”, jak i szkół podstawowych i średnich. 54% wypowiada się przeciw przedłużeniu zamknięcia bistr i placówek kulturalnych, a ponad 40% zapowiada, że nie zamierza przestrzegać zakazów.

Członkowie zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który przybył do Chin, by poszukiwać odpowiedzi w sprawie genezy koronawirusa, rozpoczęli w piątek spotkania z chińskimi naukowcami. Według WHO w planie są wizyty na targach, w laboratoriach i szpitalach. - Pierwsze spotkania twarzą w twarz z kolegami. Korekta: maseczka w maseczkę, biorąc pod uwagę restrykcje medyczne. Dyskutujemy o programie naszej wizyty – napisała na Twitterze członkini zespołu, wirusolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie Marion Koopmans.

Szczepionka Oxford/Astra Zeneca przeciw Covid-19 zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Wymaga dwóch dawek, a jej skuteczność sięga od 62 do 90 proc. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza; może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej przez 6 miesięcy. Opinię w sprawie ewentualnego dopuszczenia do obrotu w krajach UE kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 ma w piątek wydać Komitet ds. Produktów Leczniczych dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA). Decyzję o dopuszczeniu od obrotu podejmuje Komisja Europejska. Jeśli KE w następstwie opinii EMA wyda zgodę na dopuszczenie do obrotu, będzie to trzecia szczepionka przeciwko Covid-19 dopuszczona na rynek UE. Wcześniej zgodę otrzymały szczepionki firm Pifizer/BioNtech i Moderna.

57 proc. Rosjan popiera masowe szczepienia przeciw Covid-19, negatywnie odnosi się do nich 29 proc. - wynika z sondażu prorządowego Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), o którym poinformował w piątek dziennik "Wiedomosti". Na 57 proc. zwolenników masowych szczepień składają się dwie grupy: 30 proc. respondentów, którzy raczej je popierają, i 27 proc. tych, którzy zdecydowanie je popierają.

W Singapurze na ponad 113 tys. podanych dotąd dawek szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer/BioNTech odnotowano trzy przypadki anafilaksji, nagłej reakcji alergicznej; objawy uczulenia zostały szybko wykryte i opanowane – podało w czwartek ministerstwo zdrowia.

Brytyjski wariant SARS-CoV-2 jest znacznie bardziej zaraźliwy i w Kanadzie, przy stosowanej obecnie ochronie, szybko może dojść do "eksplozji" zakażeń - ostrzegają eksperci z Simon Fraser University. Opracowali oni symulację tego, co stanie się, jeśli wspomniany wariant zacznie szerzyć się w tym państwie.

Wielka Brytania rozszerzyła w czwartek "czerwoną listę" państw, z których zakazany jest wjazd na jej terytorium o trzy kolejne - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rwandę i Burundi - co oznacza, że od piątkowego popołudnia będzie obejmować ona 33 terytoria.

Liczba zakażeń koronawirusem w Brazylii od początku pandemii przekroczyła 9 milionów - poinformowało w czwartek brazylijskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam blisko 62 tys. nowych infekcji i prawie 1400 kolejnych zgonów.

Meksyk wyprzedził Indie i jest na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów z powodu koronawirusa. Jak podało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1506 kolejnych zgonów.

Najwięcej szczepień przeciw COVID-19 przeprowadzono do tej pory w województwie mazowieckim - ogółem wykonano ich już 157 tys. 546. Najmniej szczepień wykonano w Lubuskiem - 23 tys. 973. W całym kraju zaszczepiono dotąd ponad milion osób.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 14 022 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 839 kolejnych zgonów - poinformował w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

We wstępnym badaniu osoby o największym stężeniu kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi były czterokrotnie mniej zagrożone zgonem z powodu COVID-19, niż osoby o stężeniu najniższym. Substancje te, jak podkreślają badacze, wykazują znaczące działanie przeciwzapalne.

Komitet ds. Produktów Leczniczych dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA) ma w piątek wydać opinię w sprawie ewentualnego dopuszczenia do obrotu w krajach UE szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Decyzję o dopuszczeniu od obrotu podejmuje Komisja Europejska.

Dr Patrice Huerre, francuski psychiatra dziecięcy i psychoanalityk, przekonuje, że lockdown spowoduje niewymierne szkody psychologiczne. Najdotkliwiej odczują je dzieci i młodzież.

Otwarcie galerii handlowych od 1 lutego umożliwi przedsiębiorcom dalsze funkcjonowanie na rynku i stopniowe odrabianie strat spowodowanych trzema lockdownami - ocenia Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Zaznaczono, że wiele butików i restauracji stoi na krawędzi bankructwa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie