Ścieki z fabryki przetworów na oblodzone ulice. Tak Niemcy zastępują sól drogową

Świat
Ścieki z fabryki przetworów na oblodzone ulice. Tak Niemcy zastępują sól drogową
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Ścieki z fabryki przetworów są stosowane w Bawarii jako substytut soli drogowej

Ścieki, pochodzące z fabryki produkującej przetwory z ogórków sprawdziły się w Bawarii jako substytut soli drogowej. Alternatywny sposób na walkę z oblodzonymi i zaśnieżonymi drogami ma być bardziej przyjazny dla środowiska.

Przy użyciu ścieków z fabryki przetworów walczą z zimą w Bawarii od sezonu 2019/2020. "Recyklingujemy resztki słonej wody z firmy Develey, zmniejszając w ten sposób ilość soli, która dostaje się do środowiska" - tłumaczył wówczas minister transportu Hans Reichhart.

 

ZOBACZ: Pojemnik na plastikowe nakrętki w kształcie fiata 126p. "Celem akcji ekologia"

 

Nowa metoda sprawdziła się w usuwaniu lodu i śniegu z ulic miasta Dingolfing. W przyszłości, według planów, słona woda z fabryki ma zastąpić do 1000 ton soli drogowej.

 

Do tej pory po wyprodukowaniu przetworów woda trafiała do kanalizacji. Ma ona 7-procentową zwartość soli. Teraz, w ramach pilotażowego programu, jest ona przerabiana na 21-proc. solankę, odpowiednią do walki z zimą na drogach - informuje serwis br.de. 

 

O metodzie, która sprawdziła się w Dingolfing, wspomniał niemiecki WWF.

 

Sól drogowa "daje w kość" czworonogom

Sól drogowa jest utrapieniem i przyczyną bólu dla wielu psów w miastach. Właściciele często decydują się zakładać na ich łapy buty, by chronić pupili.  

 

"ROCKY GLUTOA gotowy do walki z chlorkiem sodu!" - napisali właściciele psa o imieniu "Gluten", którzy w mediach społecznościowych opisują sytuację czworonogów w Warszawie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gluten 🥯🍞🥖🥨 (@gluten_z_biszkopta)

 

"@trzaskowskirafal prosimy o pomoc, bo to boli bardzo, niektóre pieski kładą się na śniegu z bólu i wyją" - dodali właściciele, apelując do prezydenta miasta.

 

ZOBACZ: Wierny pies Boncuk. Przychodził przed szpital, w którym był jego właściciel

 

Wśród komentarzy można znaleźć opinie innych opiekunów zwierząt, którzy także informują, że podczas spacerów ich podopieczni cierpią.  

"Ograniczamy użycie soli"

"W Warszawie ograniczamy użycie soli i innych substancji chemicznych do minimum. Chodniki czy okolice przystanków WTP są odśnieżane i posypywane jedynie piaskiem. O to samo apelujemy do pozostałych zarządców terenów czy osiedli" - napisała w jednym z postów (20 stycznia) Karolina Gałecka, rzecznik prasowy ms. st. Warszawy.

 

ZOBACZ: Rok 2020 jednym z najcieplejszych w historii

 

Ruch miejski "Miasto jest Nasze" zbiera podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu używania soli do odśnieżania chodników w Warszawie.

ms/ml/ br.de,wochenblatt.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie