Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 21 stycznia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 21 stycznia
Polsat News/Zdj. ilustracyjne
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce wykryto 4 marca

Mamy 7 152 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 419 kolejnych osób. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 1 457 755. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 34 561 osób. W Polsce wykonano dotąd 591 785 szczepień.

Resort zdrowia przekazał, że nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (874), pomorskiego (740), wielkopolskiego (740), kujawsko-pomorskiego (729), dolnośląskiego (567), śląskiego (489), zachodniopomorskiego (469), warmińsko-mazurskiego (415), ódzkiego (410), lubelskiego (323), małopolskiego (315), podlaskiego (226), lubuskiego (217), podkarpackiego (216), świętokrzyskiego (147), opolskiego (143).

 

"132 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - poinformowano. 

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 81 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 457 755/34 561 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad blisko 8 mln osób. Ostatniej doby wykonano 47 141 testów, w tym 14 499 testów antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 8 238 988 próbek pobranych od 7 959 920 osób.

 

Z danych resortu wynika, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 1 929 089 badania w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

 

Ile wykonano szczepień?

 

W Polsce wykonano dotąd 591 785 szczepień przeciw COVID-19 – wynika z danych widniejących w czwartek na rządowej stronie internetowej gov.pl.

 

Z zamieszczonych tam informacji wynika, że odnotowano 235 niepożądanych odczynów; zutylizowano 1834 dawki szczepionki.

 

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku.

 

Blisko 15 tys. osób w szpitalach

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 14 928 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1597 pacjentów jest pod respiratorami, czyli o 28 więcej niż w środę – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 503 łóżka i 2884 respiratorów.

 

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi więc 15 575, a respiratorów – 1287.

 

 

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 185 529 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte jest 5729 osób.

 

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 1 215 732 chorych na COVID-19.

 

Korekta rozporządzenia

 

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Przekazał, że w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek.


Dworczyk poinformował, że w Polsce zaszczepionych zostało 530 tys. osób. Do miejsc szczepień dostarczono ponad 757 tys. dawek, a w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw COVID-19. Pfizer: jest plan zwiększenia możliwości produkcyjnych w Europie

 

- To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, tzn. staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień - powiedział.

 

"Nie będzie opóźnień"

 

Ponadto Dworczyk zapewnił , że nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy pierwszej, czyli seniorów po 70. roku życia. Przypomniał również, że w związku z ograniczeniem dostaw preparatu Pfizera konieczne było spowolnienie procesu szczepienia grupy zero, czyli pracowników medycznych.

 

- Ale cały czas ten proces kontrolujemy i jeżeli tylko producenci będą się wywiązywać bardziej rzetelnie z harmonogramu dostaw, który sami przedstawiają, to wtedy proces powinien postępować dalej w sposób niezaburzony - dodał.

 

ZOBACZ: Kolejny poseł Lewicy z koronawirusem

 

- Do dzisiaj, za pośrednictwem trzech kanałów, zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80. roku życia. Jeżeli byśmy do tego dodali seniorów z DPS-ów (domów pomocy społecznej - red.), którzy już są w tej chwili szczepieni powyżej 80. roku życia, to mamy grupę ponad 700 tys. pacjentów 80 plus, którzy już są szczepieni albo zarejestrowani na konkretny termin szczepienia" - podsumował szef KPRM pięć pierwszych dni, w których ta grupa osób otrzymała możliwość rejestrowania się na szczepienie. Ma ono ruszyć 25 stycznia. Obecnie - od 18 do 22 grudnia - szczepieni są seniorzy w DPS.

 

Korekta rozporządzenia

 

Szef Kancelarii Premiera przyznał na środowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. - Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe - dodał Dworczyk.

 

ZOBACZ: Szczepionki Moderny w środę trafią do szpitali

 

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. - I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części - poinformował szef KPRM.

 

Podział na grupy

 

Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

 

Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

 

ZOBACZ: RPO: rząd nie miał podstaw do określenia kolejności szczepień. Jest odpowiedź

 

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

 

Dworczyk poinformował ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień. - Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji - podkreślił szef KPRM.

prz/msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie