Panele fotowoltaiczne w Sejmie. "Trwa montaż pilotażowej instalacji"

Polska
Panele fotowoltaiczne w Sejmie. "Trwa montaż pilotażowej instalacji"
Polsat News
Panele fotowoltaiczne nie będą pierwszym proekologicznym rozwiązaniem w Sejmie

44 panele słoneczne już wkrótce zaczną dostarczać prąd do Sejmu - trwa montaż pierwszej, pilotażowej instalacji fotowoltaicznej na terenie Kancelarii Sejmu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Zaznaczył, że jej uruchomienie planowane jest w styczniu, a wyprodukowany prąd z paneli o łącznej mocy 14,08 kilowatopików (kWp) będzie początkowo wykorzystywany w budynku wydziału podawczego KS.

 

- Sejm chce być liderem we wdrażaniu nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Podążając za najnowszymi trendami w energetyce chcemy wytwarzać prąd na własne potrzeby, ale także włączyć się w promocję pozyskiwania energii odnawialnej – powiedział cytowany przez CIS zastępca szefa KS Christian Młynarek.

 

Wiceszef podkreślił, że nowa instalacja to pierwszy krok Kancelarii Sejmu w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w codziennej pracy parlamentu.

 

Instalacja będzie rozbudowywana 

 

Zapowiedział, że w kolejnych latach instalacja fotowoltaiczna będzie rozbudowywana – wstępne szacunki wskazują na możliwość uzyskiwania nawet 100 kWp mocy dzięki zwiększeniu liczby paneli. W ocenie Młynarka za inwestowaniem w fotowoltaikę przemawiają nie tylko względy ekologiczne, ale także ekonomiczne - wykorzystywanie do zasilania sejmowych budynków prądu wyprodukowanego we własnym zakresie pozwoli obniżyć koszty codziennej eksploatacji.

 

Grzegrzółka przypomniał, że panele nie są pierwszą proekologiczną inwestycją sejmową - stosuje m.in. certyfikowany papier, makulaturę przed oddaniem kompresuje we własnej niszczarni, komputery spełniają ekologiczne normy i stosowana jest elektroniczna legislacja zmniejszająca potrzebę papierowych wydruków.

 

ZOBACZ: Stowarzyszenie Program Czysta Polska pracuje nad pierwszym multimedialnym raportem klimatycznym

 

Wśród ekologicznych działań KS są też pasieka pszczela działająca od 2015 r. na terenach kancelarii i skrobiowe naczynia i biodegradowalne opakowania stosowane są przy sprzedaży na wynos posiłków z sejmowej gastronomii - przypomniał dyrektor CIS. W 2020 r. surowce ekologiczne wykorzystywane do pakowania żywności całkowicie zastąpiły plastik, a wszystkie budynki KS wyposażone są w ogólnodostępne i dobrze oznakowane pojemniki do segregacji odpadów - dodał.

 

Pracownicy kancelarii uczestniczą regularnie w spotkaniach "Environmental Exchange Network" z urzędnikami administracji parlamentów państw UE. - Dotyczą one działań podejmowanych na poziomie parlamentarnych kancelarii, mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 r. - podał szef centrum.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie