Iran zapłaci rodzinom ofiar zestrzelonego samolotu

Świat
Iran zapłaci rodzinom ofiar zestrzelonego samolotu
Mehr News Agency/CC BY 4.0
W katastrofie ukraińskiego samolotu zginęło 176 osób

Iran wypłaci odszkodowania w wysokości 150 tysięcy dolarów każdej z rodzin 176 ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu zestrzelonego w styczniu w irańskiej przestrzeni powietrznej - poinformowała w środę oficjalna irańska agencja prasowa IRNA.

Irańskie siły zbrojne przyznały 11 stycznia, że trzy dnie wcześniej "przez pomyłkę" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski tuż po starcie z Teheranu, powodując śmierć 176 osób.

 

"Rząd (Iranu) zatwierdził jak najszybsze przekazanie 150 tysięcy dolarów dla rodzin każdej z ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu" - głosi komunikat irańskich władz, cytowany przez agencję IRNA.

 

Postępowanie władz Iranu w tej sprawie za "niedopuszczalne" uznała Ukraina, która stwierdziła, że odszkodowanie powinno zostać ustalone w drodze negocjacji, z uwzględnieniem praktyki międzynarodowej, po ustaleniu przyczyn tragedii i postawieniu winnych przed wymiarem sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Zamiast sprzątać po katastrofie boeinga, "irańskie służby okradały ciała"

 

- Ustalenie przyczyn tragedii i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych musi być ważnym warunkiem wstępnym - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ. Podkreślił, że Kijów nadal czeka na "projekt raportu technicznego" w sprawie okoliczności zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

 

Kanadyjski minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne oświadczył w środę, że "negocjacje w sprawie reparacji" są najlepszym sposobem "pociągnięcia Iranu do odpowiedzialności za swoje czyny".

 

W środę przedstawiciel rządu w Teheranie zapowiedział, że "ostateczny raport" z katastrofy "wkrótce" zostanie udostępniony opinii publicznej.

 

ZOBACZ: Nowe ustalenia po katastrofie samolotu w Iranie. Podano ostatnie słowa pilota

 

Rzecznik irańskiego MSZ poinformował, że za niecały miesiąc zostanie postawiony akt oskarżenia przeciwko "tym, których zaniedbanie spowodowało wypadek". Sprawa jest rozpatrywana przez sąd wojskowy.

 

Boeing 737-800 ukraińskich linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie