Portugalia: 17-latka zakaziła się dwoma szczepami koronawirusa równocześnie

Świat
Portugalia: 17-latka zakaziła się dwoma szczepami koronawirusa równocześnie
PAP/EPA/ADAM IHSE

Krajowy Instytut Zdrowia (INSA) w Lizbonie potwierdził na terenie Portugalii trzy nowe szczepy koronawirusa, które nie występowały tam podczas pierwszej fali epidemii. Wykryto je u pacjentów, którzy zachorowali na Covid-19 pomiędzy październikiem a grudniem. Stwierdzono też pierwszy na świecie przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie.

Jak poinformował w czwartek Joao Paulo Gomes z departamentu chorób zakaźnych w INSA, występowanie tych nowych szczepów potwierdzono we wszystkich regionach Portugalii.

 

ZOBACZ: Po roku trwania pandemii, 1 procent najbogatszych posiada majątek połowy ludzkości

 

- Zjawiska pojawiania się mutacji koronawirusa nie należy uważać za ewenement. To naturalny proces (…), tym bardziej, że minął już ponad rok od pojawienia się SARS-CoV-2 - dodał Gomes.

 

"Naukowcy nie wiedzą, jak wyjaśnić ten przypadek"

 

Tymczasem w czwartek lizboński dziennik "Publico" ujawnił pierwszy na świecie, jak twierdzi gazeta, przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie. Sprawa dotyczy 17-letniej mieszkanki Porto.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw Covid-19 w drodze do Polski. Wiozą je dwa auta dostawcze

 

- Naukowcy nie wiedzą, jak wyjaśnić ten niespotykany przypadek. U pacjentki w ciągu 97 dni testy wykazywały zakażenie dwoma różnymi szczepami koronawirusa - napisała stołeczna gazeta.

 

Szczepionki do Portugalii dotrą w Boże Narodzenie

 

W czwartek rano minister zdrowia Portugalii Marta Temido ogłosiła, że pierwsze partie szczepionek przeciwko Covid-19 dotrą do tego kraju w sobotę. Następnego dnia, według założeń resortu, mają ruszyć ogólnokrajowe szczepienia, którym w pierwszych tygodniach poddani zostaną najpierw pracownicy służby zdrowia.

 

Według Temido pomiędzy 26 i 28 grudnia do Portugalii dotrą dwa ładunki szczepionek, zawierające łącznie prawie 80 tys. dawek.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie