Kuchenka turystyczna prezentem roku 2020 w Szwecji

Świat
Kuchenka turystyczna prezentem roku 2020 w Szwecji
Plebiscyt na prezent roku organizowany jest w Szwecji od 30 lat

W Szwecji na świąteczny prezent roku 2020 w plebiscycie Instytutu Badania Handlu (HUI) wybrano kuchenkę turystyczną. W związku z pandemią koronawirusa i ograniczeniem podróży wzrosło zainteresowanie wypoczynkiem na łonie natury.

"W tym roku na nowo odkryliśmy turystykę krajową, a wizyty w restauracjach zamieniliśmy na potrawy przygotowywane na świeżym powietrzu przy pomocy kuchenki turystycznej" - stwierdził w uzasadnieniu dyrektor HUI, Jonas Arnberg.

 

Tłumy na szlakach

 

Według eksperta w mijającym roku odnotowano w Szwecji wzrost sprzedaży detalicznej sprzętu sportowego oraz turystycznego, choć inne branże przeżywały kryzys. Rok 2020 był także stosunkowo dobry dla kempingów, a wiele szlaków pieszych oraz górskich odnotowało rekord odwiedzin.

 

Niespodziewany wzrost zamówień o ponad 50 proc. odczuł najstarszy szwedzki producent palników turystycznych Trangia. Ta niewielka rodzinna firma z regionu Jaemtland zatrudniła dodatkowych 20-30 osób, aby sprostać zwiększonym zamówieniom.

 

ZOBACZ: Brytyjskie Tesco wprowadziło limit na sprzedaż papieru toaletowego i mydła

 

Moda na kuchenki turystyczne wywołała zapotrzebowanie na przepisy kulinarne. Mieszkanka Sztokholmu Linda Klasson wpadła na pomysł organizacji kursów gotowania na łonie natury. Pierwsze lekcje, podczas których uczestnicy przygotują w lesie trzydaniowy posiłek, mają odbyć się wiosną.

 

Według HUI trend polegający na odwiedzaniu natury w gronie najbliższych zamiast korzystania z wycieczek grupowych utrzyma się również w 2021 roku.

 

Dwa lata temu hitem była odzież używana

 

Plebiscyt na prezent roku organizowany jest w Szwecji od 30 lat. Zabawa opiera się nie tylko na danych sprzedażowych, ale również trendach charakteryzujących dany rok. Według przyjętych kryteriów przedmiot, polecany jako upominek pod choinkę, powinien być nowością lub na nowo wzbudzać zainteresowanie.

 

ZOBACZ: Wałęsa: w tym roku nikt nie dostanie ode mnie prezentu, bo jestem bankrutem

 

Świątecznym prezentem w 2019 roku było pudełko z przegródkami służące do odkładania przez domowników smartfonów. W 2018 roku wygrała używana odzież, a w 2017 roku elektryczna hulajnoga.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie