Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 22 grudnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 22 grudnia
PAP/EPA/ADAM IHSE
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce

"Mamy 7192 nowych przypadków koronawirusa" - przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, zmarło kolejnych 309 chorych na Covid-19, w tym 237 mających choroby współistniejące. Oznacza to, że bilans zakażeń w Polsce zwiększył się do 1 214 525, natomiast łączna liczba zgonów - do 25 783.

Nowe przypadki odnotowano we wszystkich województwach: mazowieckim (884), kujawsko-pomorskim (768), śląskim (719), pomorskim (697), warmińsko-mazurskim (578), wielkopolskim (574), lubelskim (524), łódzkim (453), dolnośląskim (409), zachodniopomorskim (391), podkarpackim (225), małopolskim (196), podlaskim (172), świętokrzyskim (153), lubuskim (141) oraz opolskim (93).

 

"215 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - podano.

 

 

"Z powodu COVID-19 zmarły 72 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 237 osób" - przekazało ministerstwo.

 

 

Resort zdrowia dodał, że zajętych jest 18 521 łóżek dla pacjentów z Covid-19 przy 35 578 wszystkich dostępnych. Pod respiratorem przebywa 1 673 chorych, a kwarantannie poddanych jest 163 030 osób.

 

Od początku epidemii w Polsce z zakażenia SARS-CoV-2 wyzdrowiały 954 272 osoby, z czego w ciągu ostatniej doby - 8 255.

 

 

Ministerstwo zastrzegło, że "w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń".

 

 

W ciągu ostatniej doby wykonano 29 881 testów, w tym 13 951 antygenowych.

 

 

Wizyta policji podczas wigilii? "Będziemy reagować na zgłoszenia"

 

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie będziemy mogli spotkać się w święta Bożego Narodzenia w dużym gronie rodzinnym. Wprowadzone ograniczenia zakładają, że na wigilijną kolację będziemy mogli zaprosić maksymalnie pięć dodatkowych osób.

 

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz przekazał, że w kwestii obowiązujących przepisów dotyczących limitu liczby wigilijnych gości (5 osób, nie licząc gospodarza i domowników), policjanci liczą na samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie.

 

- Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie - powiedział.

 

ZOBACZ: Limit osób na wigilii. Policja: będziemy reagować, gdy ktoś go naruszy

 

Dodał jednak, że policja jest zobowiązana reagować w przypadku chociażby zgłoszeń o łamaniu obostrzeń. - A takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo, co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa - podkreślił.

 

Zaznaczył, że w związku z obowiązującymi w wigilię obostrzeniami policja nie planuje "specjalnych działań" prowadzonych pod jakąś nazwą. - Będziemy zwyczajnie reagować jak na inne zgłoszenia, czy z własnej inicjatywy - stwierdził insp. Ciarka.

 

Po świętach ruszają szczepienia

 

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 planowane są w Polsce na 27 grudnia. We wtorek rządzący mają poinformować, w których tzw. szpitalach węzłowych szczepienia będą w pierwszej kolejności.

 

Najpierw specyfik otrzymają osoby z tzw. grupy 0, czyli m.in. medycy, pracownicy sanepidu, farmaceuci, jak i pracownicy i studenci uczelni medycznych.

 

Rozpoczęcie masowych szczepień jest możliwe, ponieważ Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. W kolejnym kroku Komisja Europejska ma wydać pozwolenie na dopuszczenie do używania szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE.

 

ZOBACZ: Europejska Agencja Leków dała zielone światło dla szczepień w Europie. A po niej Komisja Europejska

 

Ponadto w ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego podstawowym celem jest dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej liczbie i w najkrótszym czasie.

 

Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa, umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 r., przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie