Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków pod Gostyninem

Polska
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków pod Gostyninem
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Pikist
Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez inspekcję weterynaryjną po otrzymaniu 7 grudnia powiadomienia od hodowcy o zwiększonej śmiertelności stada

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wykryto na fermie drobiu w miejscowości Sieraków w powiecie gostynińskim (Mazowieckie). W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, utrzymywanych jest ponad 34,2 tys. indyków rzeźnych. Służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania choroby.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, ognisko HPAI na fermie w Sierakowie to 38. potwierdzone w tym roku i drugie wykryte na obszarze woj. mazowieckiego w tym półroczu. W komunikacie podano, że obecne ognisko HPAI dotyczy gospodarstwa utrzymującego 34 tys. 272 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa koło Łodzi. Zagazowano 40 tys. kaczek

 

Według Głównego Lekarza Weterynarii, dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ogniska HPAI na fermie w Sierakowie dotarły z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach 8 grudnia. "W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków" - przekazano w komunikacie.

 

Jak wyjaśniono, próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez inspekcję weterynaryjną po otrzymaniu 7 grudnia powiadomienia od hodowcy o zwiększonej śmiertelności stada.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie