Naukowcy: 4-latek miał koronawirusa już w listopadzie 2019 roku

Świat
Naukowcy: 4-latek miał koronawirusa już w listopadzie 2019 roku
Pixabay
4-latek miał koronawirusa już w listopadzie 2019 roku

4-letnie dziecko z Mediolanu było zakażone koronawirusem już w listopadzie zeszłego roku - ustalili włoscy naukowcy. To kolejne potwierdzenie, że Sars-CoV-2 krążył w Italii na kilka miesięcy przed oficjalnym potwierdzeniem pierwszego przypadku w lutym.

Wcześniej naukowcy z Mediolanu i Sieny przedstawili wyniki swoich badań, wskazujące na to, że koronawirus był we Włoszech już we wrześniu zeszłego roku.

 

W środę poinformowano o przypadku dziecka z Lombardii, u którego pod koniec listopada 2019 roku stwierdzono na pogotowiu objawy, uznane wówczas za odrę; katar i kaszel, plamy na skórze, wymioty.

 

Badanie potwierdziło, że był to koronawirus

 

Był to jednak Covid-19 - stwierdzili badacze z mediolańskiego uniwersytetu, a wyniki swych prac opublikowali na łamach pisma "Emerging Infectious Diseasese".

 

Chłopiec miał zrobiony wymaz z gardła pod kątem wirusa odry; wynik był negatywny. Dopiero później wykonane badanie potwierdziło, że był to koronawirus.

 

ZOBACZ: COVID-19 może wyrządzać szkody nie tylko w płucach. Nowe ustalenia naukowców

 

Silvia Bianchi, która prowadziła najnowsze badania, wyjaśniła, że ich celem było przeanalizowanie wszystkich przypadków chorób z objawami wysypki, zarejestrowanych przez służbę zdrowia w Mediolanie między wrześniem 2019 a lutym 2020 roku i nieuznanych za odrę lub różyczkę.

 

Naukowcy przypomnieli, że koronawirus może wywołać objawy podobne do zespołu Kawasakiego, takie, jak zmiany skórne, zbliżone do tych znanych z odry. Potwierdzili to wcześniej dermatolodzy z Lombardii.

 

W konkluzji naukowcy podkreślili, że nierozpoznanym przez długi czas szerzeniem się koronawirusa można przynajmniej częściowo wytłumaczyć we Włoszech jego katastrofalne skutki podczas pierwszej fali pandemii.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie