O. Rydzyk mówił o bp. Janiaku. Teraz tłumaczy

Polska
O. Rydzyk mówił o bp. Janiaku. Teraz tłumaczy
fot. PAP/Tytus Żmijewski
Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Media, dziennikarze, jeżeli chcą rzeczywiście służyć człowiekowi, muszą głosić prawdę - prawdę w miłości i miłość w prawdzie; prawda bez miłości jest terrorem - mówi we wtorkowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

O. Rydzyk w wywiadzie dla "ND" odniósł się do swoich słów wypowiedzianych w weekend podczas uroczystości 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Redemptorysta mówiąc o byłym biskupie diecezji kaliskiej Edwardzie Janiaku, pod którego adresem wysuwane są zarzuty dot. ukrywania przestępstw seksualnych podległych mu księży, powiedział: "to jest współczesny męczennik. Media to zrobiły". Natomiast sprawę nadużyć ze strony kapłanów skomentował: - To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus?.

 

ZOBACZ: Ojciec Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w kanadyjskich parafiach. "Propagowanie antysemityzmu"

 

Pytany o tę wypowiedź o. Rydzyk stwierdził, że "media, dziennikarze, jeżeli chcą rzeczywiście służyć człowiekowi, muszą głosić prawdę - prawdę w miłości i miłość w prawdzie". - Prawda bez miłości jest terrorem. Miłość bez prawdy może być sentymentalizmem i naiwnością - powiedział.

 

Zaznaczył, że "w takich wystąpieniach spontanicznych, można czegoś nie dopowiedzieć". - Nie wolno wyrywać niczego z kontekstu nawet z kontekstu sytuacji, atmosfery - dodał.

"Zawsze był życzliwy dla Radia Maryja"

Pytany, czy impulsem do słów o męczeństwie ks. bp Edwarda Janiaka była wiadomość, jaką od niego otrzymał, odparł, że "ksiądz biskup napisał SMS-a, że jest z nami duchowo". "Zawsze był życzliwy dla Radia Maryja. Wiem, że ksiądz biskup zmaga się z rakiem, tym bardziej trzeba mieć życzliwość dla człowieka w tym stanie. Żal mi każdego człowieka, który cierpi" - powiedział redemptorysta.

 

I dodał: "ksiądz biskup Janiak jest męczennikiem mediów". - Zobaczyłem, co media, te filmidła z nim zrobiły. Obrazem, słowem można podnieść człowieka na duchu, ale można i zabić. Pamiętam, jak zabito ks. Mirosława Drozdka, gdy w prasie lokalnej posądzili go o współpracę z siłami komunistycznymi. Jak on to strasznie przeżył, jak szybko z tych stresów chwycił go rak. Jeżeli oszczerstwa padają w małym gronie, one bardzo bolą, a co dopiero, jeżeli to na świat. I dlatego mówiłem o męczeństwie - tłumaczył o. Rydzyk.

 

ZOBACZ: Jabłoński o wypowiedzi o. Rydzyka: skandaliczna, każdy kto broni pedofilii zasługuje na potępienie

 

Jak mówił, "ludzie mediów nie są od ferowania wyroków, od wyroków są sądy, jest prawo, które musi być zgodne z prawem naturalnym, z prawem Bożym". - Widzę, że nawet katolicy idą do mediów, wygadują na ludzi Kościoła, często widać nienawiść. To jest nieludzkie - ocenił duchowny.

"Grzech jest wszędzie"

Stwierdził też, że "trzeba widzieć grzech, błąd, ale tego, który upadł, nie zabijać". - Trzeba go podnieść. Grzech jest wszędzie, również wśród ludzi Kościoła - przyznał.

 

Zdaniem o. Rydzyka "nie tylko ks. bp Edward Janiak jest męczennikiem, ale bardzo wielu biskupów, kapłanów, ludzi świeckich, ludzi zatroskanych o drugiego człowieka, o Ojczyznę". - Jaki jest u nas dialog między partiami, między politykami? Wykorzystuje się media, zwłaszcza telewizję, internet, do szerzenia nienawiści. Nie ma merytorycznej rozmowy, suaviter in modo, fortiter in re - delikatnie w formie, stanowczo w rzeczy - mówił o. Rydzyk.

 

ZOBACZ: Diecezja przeprasza za słowa o. Rydzyka. "Bagatelizowanie grzechu nie ma nic wspólnego z Ewangelią"

 

- Ma być siła argumentu, argument dobra, prawdy, a nie argument siły, przemocy: ja mam władzę, mam media, mogę cię zmiażdżyć, zrobię o tobie film, zmontuje i rzucę na świat. Tak zabija się człowieka, zabija się dobro, zabija się całe wspólnoty, zabija się ojczyznę. Tak chce się zabić Kościół - uważa redemptorysta.

"Trzeba pokazać, ile dobra czyni Kościół"

W wywiadzie z dziennikiem o. Rydzyk zaznaczył jednocześnie, że "jeśli ktoś popełni przestępstwo, musi ponieść konsekwencje, zwłaszcza jeżeli wyrządził krzywdę dziecku". - Ale trzeba też powiedzieć, że te grzechy są nie tylko w Kościele. Jeżeli byśmy porównywali, to wśród skazanych w sądach powszechnych w Polsce za nadużycia wobec nieletnich ludzie Kościoła stanowią 0,3 proc. Ale to nie znaczy, że stosujemy wobec siebie taryfę ulgową - podkreślił.

 

ZOBACZ: KO chce odwołania Rzecznika Praw Dziecka. "Klaszczą po tak skandalicznym wystąpieniu Rydzyka"

 

- Te rzeczy trzeba szybko załatwić, winni muszą ponieść konsekwencje, przestępstwo jest przestępstwem. Ale równocześnie trzeba pokazać, ile dobra czyni Kościół - dodał dyrektor Radia Maryja.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie