Szczepionka przeciw koronawirusowi. Byli prezydenci USA przyjmą ją przed kamerami

Polska
Szczepionka przeciw koronawirusowi. Byli prezydenci USA przyjmą ją przed kamerami
Zdj. ilustracyjne, fot. Flickr/NIAID
Trzech byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych chce zaszczepić się przeciw SARS-CoV-2 na oczach widzów

Byli prezydenci USA Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton zadeklarowali, że zaszczepią się przeciw Covid-19 przed kamerami. Chcą w ten sposób przyczynić się do promocji szczepień. - Pracowałem z doktorem Anthonym Faucim, i jeśli on powie mi, że ta szczepionka jest bezpieczna i ochroni mnie przed zakażeniem, absolutnie ją wezmę - zapewnił poprzednik Donalda Trumpa.

Współpracownicy Busha zwrócili się do działającego przy Białym Domu zespołu ekspertów ds. pandemii z pytaniem, jak były prezydent mógłby przyczynić się do popularyzacji szczepień przeciwko koronawirusowi. Zaproponowali przy tym, że Bush mógłby otrzymać zastrzyk przed kamerami.

 

- Oczywiście, najpierw szczepionka musi zostać uznana ze bezpieczną i zostać podana priorytetowym grupom. Potem prezydent Bush stanie w kolejce po swoją szczepionkę i chętnie zrobi to przed kamerą - powiedział Freddy Ford, główny doradca byłego prezydenta.

 

Obama: być może zrobię to w telewizji, albo sam sfilmuję

 

Podobną gotowość zadeklarowali także Clinton i Obama zaznaczając, że zrobią to tylko, kiedy przyjdzie na nich kolej zgodnie z zaleceniami władz.

 

ZOBACZ: Metalowy monolit pojawia się i znika. Po wizycie w Rumunii wrócił do USA

 

- Pracowałem z doktorem Anthonym Faucim, i jeśli on powie mi, że ta szczepionka jest bezpieczna i ochroni mnie przed zakażeniem, absolutnie ją wezmę - powiedział Obama w wywiadzie radiowym, odnosząc się do ekspertyzy najbardziej znanego z ekspertów doradzających Białemu Domowi.

 

- Być może zrobię to w TV albo sfilmuję, żeby ludzie wiedzieli, że ufam nauce - zadeklarował Obama.

 

Sondaż: 58 proc. Amerykanów chce się zaszczepić

 

Pierwsze szczepienia z użyciem szczepionek koncernów Pfizer i BioNTech oraz Moderny spodziewane są jeszcze w grudniu, jednak dotyczyć one będą priorytetowych grup takich jak medycy i seniorzy.

 

ZOBACZ: Szczepienia na COVID-19 a ciąża. "Należy być ostrożnym"

 

Według opublikowanych w listopadzie badań firmy Gallup - przeprowadzonych jeszcze przed publikacją wyników badań na temat skuteczności szczepionek - 58 proc. Amerykanów wyraża gotowość zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Miesiąc wcześniej było to 50 proc.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie