Kontrole w warszawskiej komunikacji miejskiej. "Notorycznie łamany czas pracy kierowców"

Polska
Kontrole w warszawskiej komunikacji miejskiej. "Notorycznie łamany czas pracy kierowców"
Twitter/ WTP Warszawa
Kontrole w stołecznej komunikacji miejskiej

- Skontrolowaliśmy podmioty, które świadczą usługi transportowe na rzecz miasta stołecznego Warszawy. Nasze kontrole potwierdziły, że był łamany notorycznie czas pracy kierowców oraz że na drogi miasta wyjeżdżały autobusy bez ważnego badania technicznego - powiedział w środę Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Krzysztof Chojnacki.

W środę odbyła się konferencja prasowa GITD, podsumowująca wyniki kontroli krzyżowych warszawskich przewoźników, w której udział wzięli m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

 

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber poinformował, że kontrole dotyczyły czterech przedsiębiorstw. "Wyniki są zatrważające, dochodziło do łamania przepisów prawa głównie związanych z przekroczeniami norm czasu pracy, a wiadomo, że kierowca zmęczony, kierowca, który nie odpoczywa odpowiedniej ilości godzin, to kierowca, który stwarza zagrożenie" - podkreślił.

 

ITD: były przypadki pracy po kilkanaście godzin dziennie

 

Z kolei Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur podał, że w firmach zajmujących się komunikacją miejską w Warszawie inspektorzy wykryli około 500 naruszeń.

 

- Zdarzały się przypadki, że kierowca rozpoczynał pracę o godz. 4 nad ranem u jednego przewoźnika, pracował do godz. 13, a o godz. 15 zaczynał pracę u drugiego przewoźnika pracując do godz. 23-24. I tak 17 dni w trakcie ponad dwóch miesięcy - wskazywał na konkretne przykłady naruszeń Gajadhur.

 

ZOBACZ: Zderzenie samochodu z pociągiem. Kierowca nie żyje [ZDJĘCIA]

 

Poinformował również, że 270 kierowców pracowało równocześnie w kilku firmach, najczęściej w dwóch.

 

- Z tych 270 w 69 przypadkach kierowcy łamali normy czasu pracy - przekazał. Jak dodał, w firmie Arriva wykryto także "nieprawidłowości związane z brakiem ważnych, aktualnych badań technicznych pojazdów, zdarzało się, że pojazdy jeździły kilka, kilkanaście, bądź nawet kilkadziesiąt dni po drogach bez aktualnych, ważnych badań technicznych".

 

Trzaskowski: większość wątpliwości dotyczy innych miast

 

Do sprawy odniósł się w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Większość wątpliwości o których słyszę, dotyczy innych miast, ale wszystko zostanie wyjaśnione - powiedział prezydent stolicy.

 

Wskazał, że według obowiązującego prawa miasto nie może kontrolować godzin pracy kierowców. - Zapoznam się z raportem ZTM-u, który udzieli dzisiaj wszystkich informacji"- dodał.

 

Wcześniej rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert poinformował, że według obowiązującego prawa organizator transportu, czyli ZTM nie ma możliwości prawnych do przeprowadzenia kontroli krzyżowych.

 

ZOBACZ: Niebieski Pałac Kultury i Nauki. "By podkreślić, jak mocno Warszawa i cała Polska są związane z UE"

 

- Żadna z ustaw, które regulują funkcjonowanie transportu drogowego w Polsce, czyli ustawa o czasie pracy kierowców, ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, czy ustawa o transporcie drogowym nie daje organizatorowi transportu uprawnień do kontrolowania sposobu zatrudniania, czy czasu pracy kierowców u operatorów - tłumaczył.

 

Kontrole w Warszawie po wypadkach autobusów

 

- Dlatego bardzo dobrze, że Inspekcja Transportu Drogowego dokonała po raz pierwszy krzyżowe kontrole czasu pracy konkretnych kierowców u różnych operatorów. Kierowcy są zatrudnieni u operatorów, nie są naszymi pracownikami. Wykupujemy usługi u operatorów i nie mamy prawa wglądu do dokumentacji kadrowej zatrudnionych u operatorów osób - dodał rzecznik ZTM.

 

Kontrole krzyżowe we wszystkich firmach realizujących przewozy autobusowe na terenie stolicy były rezultatem wypadku autobusu należący do spółki Arriva, na moście Grota-Roweckiego w połowie czerwca. W wypadku zginęła starsza kobieta, a 18 osób doznało różnego rodzaju obrażeń i trafiło do szpitali.

 

Niedługo potem na warszawskich Bielanach kierowca autobusu uderzył w cztery zaparkowane pojazdy i latarnię. Jedna osoba została poszkodowana.

ac/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie