Niedzielski: wysłaliśmy pulsoksymetry do ponad 7 tys. osób

Polska
Niedzielski: wysłaliśmy pulsoksymetry do ponad 7 tys. osób
PAP/Marcin Obara
Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy otrzymali dodatni wynik testu na koronawirusa

Minister zdrowia zaprezentował program "Domowa Opieka Medyczna". Będzie można dołączyć do niego po wypełnieniu formularza na stronie MZ lub przez lekarza POZ. Adam Niedzielski wyjaśnił, że osoby powyżej 55. roku życia z dodatnim wynikiem na COVID-19 zostaną automatycznie zakwalifikowane do programu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski wyjaśnił, na czym będzie polegać program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 #DarmowaOpiekaMedyczna, z wykorzystaniem pulsoksymetru.

 

Szef resortu zdrowia podkreślił, że w programie chodzi o to, aby "opieka z pulsoksymetrem jak najmniej przeszkadzała pacjentom w codziennym życiu".

 

Program dla zakażonych koronawirusem

 

Niedzielski zaznaczył, że "pulsoksymetry przekazywane obywatelom łączą się system Bluetooth z telefonem komórkowym, automatycznie zapisują wyniki z pomiarów i przesyłają je do centrum monitoringu".

 

Minister zdrowia objaśnił działanie programu z wykorzystaniem aplikacji PulsoCare. - Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy otrzymali dodatni wynik testu na koronawirusa - przekazał Niedzielski.

 

ZOBACZ: Automatyczna kwarantanna przed testem. "Zniechęca do wizyt u lekarza"

 

W przypadku osób powyżej 55. roku życia nastąpi automatyczna kwalifikacja do programu. Osoby te po otrzymaniu dodatniego wyniku na koronawirusa otrzymają na podany numer telefonu komórkowego SMS-a. Do tych osób zostanie wysłana paczka z pulsoksymetrem, a dostarczy ją Poczta Polska w ciągu 24 godzin - wyjaśnił Niedzielski.

 

Natomiast w przypadku osób poniżej 55. roku życia, to mogą się one zarejestrować albo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia przez specjalny formularz (www.gov.pl/koronawirus) albo przez tradycyjną ścieżkę - lekarzy POZ. "Wtedy proces rejestracji będzie robiony w przychodni, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny" - dodał szef resortu zdrowia.

 

 

Niedzielski wyjaśnił, że po otrzymaniu pulsoksymetru, pacjent instaluje na swoim smartfonie aplikację PulsoCare, i dokonuje pomiaru. "Aplikację można pobrać ze sklepu Google'a i Apple'a. Żeby ją uruchomić, trzeba będzie otrzymać specjalny kod po rejestracji" - podkreślił. "Dane z pomiaru trafiają do lekarza i konsultanci monitorują wyniki. W razie konieczności wzywają pogotowie ratunkowe. Po zakończeniu programu z pulsoksymterem, urządzenie należy zwrócić, a odbierze je Poczta Polska" - powiedział Niedzielski.

 

"Objęliśmy programem ponad 7 tys. osób"

 

Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że w piątek tysiąc pacjentów było zarejestrowanych w programie wyposażania w pulsoksymetry.

 

- Dzisiaj wysłaliśmy pulsoksymetry i objęliśmy programem ponad 7 tys. osób spełniających to kryterium automatyzmu, czyli 55 lat. Dzisiaj idzie i wysyłka smsów, ale też wysyłka pulsoksymetrów do tej grupy, więc można powiedzieć, że na koniec dnia dzisiejszego (...) mam nadzieje program osiągnie skokowy przyrost do poziomu 10 tys. pacjentów. I stawiamy sobie cel, że ten pulsokstymetr ma być dostępny dla każdego - mówił szef MZ.

 

Zachęcał do stosowania pulsoksymetru, ponieważ - jak mówił - może pomóc w uchwycenie momentu, w którym zakażonemu koronawirusowi potrzeba większej pomocy i konieczna jest interwencja lekarska.

 

ZOBACZ: Trzecia fala pandemii. Minister zdrowia: może nastąpić na przełomie lutego i marca

 

Niedzielski podkreślił, że szczegółowe informacje nt. programu i pulsoksymetrów od poniedziałku będzie można uzyskać za pośrednictwem infolinii TIP (Telefoniczna Informacja Pacjenta) prowadzonej przez NFZ. Numer telefonu to 800-190-590.

 

Szef MSZ dodał, że infolinia techniczna udzielająca wszelkich porad technicznych ws. korzystania z pulsoksymetru, przesyłania danych będzie działać pod numerem 790-544-988.

 

Niedzielski dodał, że trzeba też znać numer telefonu (22)735-39-40. - To już jest infolinia, którą wykorzystujemy jak program działa, jak jesteśmy nim objęci, jak trzeba zgłosić saturacje, bo nie zawsze pewnie jest możliwość automatycznego przekazania danych, ale też z tego numeru będą kontaktowali się lekarze bądź konsultanci, którzy monitorują na bieżąca parametry wysyłane przez pulsoksymetr - wyjaśnił Niedzielski.

dk/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie