Niezwykłe odkrycie 5-latki. Dziewczynka znalazła zabytek, który ma 3 tys. lat

Polska
Niezwykłe odkrycie 5-latki. Dziewczynka znalazła zabytek, który ma 3 tys. lat
Facebook.com/Żarowska Izba Historyczna
5-latka podczas spaceru znalazła przedmiot mający ponad 3000 lat

Pięcioletnia Łucja podczas spaceru z tatą znalazła przedmiot mający ponad 3000 lat - siekierkę z epoki brązu. Artefakt trafił do Żarowskiej Izby Historycznej. Stanie się częścią ekspozycji.

"5-letnia Łucja Szponarska z Pyszczyna razem z ojcem, Karolem, podczas spaceru odnalazła leżącą na powierzchni ziemi siekierkę z epoki brązu" - poinformowała we wtorek Izba Historyczna w Żarowie (woj. dolnośląskie).

 

ZOBACZ: Znalezisko sprzed 3,5 tys. lat - to figurki świń

 

Instytucja poinformowała, że był to "artefakt liczący ponad 3000 lat". Ze względu na obowiązujące prawo, informację o znalezisku odnotowano w delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu.

 

 

Żarowska Izba Historyczna w jednym z wpisów przekazała gratulacje dla dziewczynki, do których dołączyła zdjęcia 5-letniej odkrywczyni w towarzystwie taty oraz fotografie znaleziska. Dzięki spostrzegawczości dziewczynki siekierkę z epoki brązu, którą wstępnie zakwalifikowano jako wytwór kultury łużyckiej, będą mogli oglądać zwiedzający izbę.

Skamielina sprzed 65 mln lat

W 2017 roku 6-letnia Naomi Vaughan - mieszkanka stanu Oregon - podczas meczu piłki nożnej, w którym brała udział jej siostra, dokonała równie ciekawego odkrycia. Znudzona sportowym widowiskiem znalazła sobie inne zajęcie. Dziewczynka, bawiąc się w pobliżu boiska, natrafiła na mały kamień. Porównała go do naszyjnika z bajki Disneya. Znaleziony przedmiot pokazała matce i ojcu. 

 

 

ZOBACZ: 6-latka nudziła się podczas meczu. Grzebiąc w ziemi znalazła skamielinę sprzed 65 mln lat

 

Rodzice 6-latki oddali znalezisko do badań. Jak się okazało, była to skamielina sprzed 65 mln lat. Dziewczynka mogła zachować odnaleziony przedmiot - kamień nie miał bowiem znaczącej wartości naukowej.

ms/hlk/ polsatnews.pl, CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie