Unijny budżet. Morawiecki grozi wetem

Świat
Unijny budżet. Morawiecki grozi wetem
PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki zagroził zawetowaniem unijnego budżetu

"Współpracownicy szefów unijnych instytucji (Rady, KE i Niemieckiej Prezydencji) potwierdzają, że otrzymali list od polskiego premiera z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu, jeśli zostaną przyjęte zasady uzależniające dostęp do pieniędzy od praworządności" - poinformowała na Twitterze korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

O otrzymaniu podobnego listu od premiera Węgier Viktora Orbana w poniedziałek poinformowała Komisja Europejska. Zagroził on zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

 

ZOBACZ: Orban grozi zawetowaniem unijnego budżetu. Wysłał list do KE

 

Korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek podała, że w czwartek taki list do szefów unijnych instytucji wpłynął także od polskiego premiera.

 

 

"Ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do stosowania podwójnych standardów"
 
"W ostatnich dniach skierowałem do przywódców UE list z nakreśleniem naszej perspektywy na kwestie mechanizmów warunkowości związanych z budżetem UE" - potwierdził również sam Morawiecki.
 
"Po pierwsze, uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane, bo nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego. Po drugie, ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do usankcjonowania stosowania podwójnych standardów, odmiennego traktowania poszczególnych państw członkowskich UE. Po trzecie, proponowane rozwiązania są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca 2020 i budzą poważne wątpliwości prawne w świetle brzmienia Traktatów" - napisał na Facebooku.
 
 
"Efektem takiego podejścia będzie doprowadzenie do takiej sytuacji, że uznaniowość w przypadku tego mechanizmu zrodzi poważne zagrożenia dla praworządności w UE. Dlatego Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu, prowadzącej do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną" - dodał szef rządu.
 

W ostatnich dniach skierowałem do przywódców UE list z nakreśleniem naszej perspektywy na kwestie mechanizmów...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 12 listopada 2020

 

Wideokonferencja z Merkel

 

Dodatkowo, w czwartek po południu premier odbył wideokonferencję z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

Niemcy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE. Jedną z najważniejszych kwestii, którą zajmuje się obecnie prezydencja jest unijny budżet negocjowany m.in. z Parlamentem Europejskim.

 

 

"Rozwiązania pozatraktatowe nie mogą być wprowadzane tylnymi drzwiami"

 

- Traktaty unijne są jednoznaczne i Polska ich przestrzega; natomiast nie mogą być wprowadzane tylnymi drzwiami rozwiązania pozatraktatowe - podkreślił w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, pytany o propozycję powiązania wypłaty środków z budżetu UE z zachowywaniem praworządności przez kraje Unii.

 

ZOBACZ: Powiązanie praworządności z budżetem UE. Premier: skorzystamy z prawa sprzeciwu

 

Porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności w budżecie UE na lata 2021-2027 wypracowali w ubiegłym tygodniu negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i niemieckiej prezydencji. Musi ono zostać przegłosowane przez komisję budżetową PE, a później cały Parlament Europejski oraz zostać jednomyślnie przyjęte przez państwa członkowskie w Radzie UE.

 

Decyzja dotycząca rozporządzenia, które mówi o uzależnieniu dostępu do środków od praworządności podejmowana jest w Radzie UE większością kwalifikowaną.

ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie