Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

- Dla wielu osób pandemia ma potencjał stać się doświadczeniem traumatycznym o długofalowych skutkach – oceniła dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tymczasem koronawirus nadal zagraża na całym świecie. W USA odnotowano ponad 100 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2. Pandemia trwa także w Ameryce Południowej - Brazylia poinformowała o 22,3 tys. nowych zakażeniach.

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie w relacji "minuta po minucie" na polsatnews.pl.

wka/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

- W październiku przekazaliśmy szpitalom 922 respiratory, a tylko w pierwszym tygodniu listopada już około tysiąca. Właśnie wydajemy 1500 respiratorów do szpitali tymczasowych. Mimo to w naszych magazynach pozostanie ich jeszcze kilka tysięcy – zapewnia w rozmowie z polsatnews.pl prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem od soboty do 29 listopada zamknięte zostaną placówki kultury, w tym wszystkie kina.

W ostatnim dniu wyświetlania seansów filmowych w warszawskich kinach zanotowano komplety widzów. "Frekwencja jest bardzo wysoka, znacznie wyższa niż w ostatnich tygodniach" - informowali pracownicy kin.

Na Wyspy Kanaryjskie przybył w piątek pierwszy od połowy marca wycieczkowiec. Statek przypłynął na Gran Canarię z ponad 700 niemieckimi pasażerami.

"Sytuacja w szpitalach jest dramatyczna praktycznie w całych Włoszech, a w niektórych przypadkach wręcz tragiczna" - powiedział w piątek doradca ministra zdrowia Walter Ricciardi. Jego zdaniem system ochrony zdrowia "zmierza ku zapaści".

Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa poradziła w piątek obywatelom, by spędzili w domu Nowy Rok - najhuczniej obchodzone w Rosji święto - i dni wolne w styczniu 2021 r. Popowa przyznała, że w wielu regionach sytuacja związana z Covid-19 jest trudna.

Rzecznik rządu Piotr Müller przedstawił progi bezpieczeństwa, związane z liczoną przez siedem dni średnią dzienną liczbą zakażeń koronawirusem. Za "bezpiecznik" przed narodową kwarantanną uznane zostało 19 tys. zakażeń, a wprowadzenie lockdownu określono na poziomie 27-29 tys. zakażeń.

W jednej grupie do 12 uczniów, ta sama sala i ci sami nauczyciele, zachowanie dystansu, osłona ust i nosa w przestrzeniach wspólnych – takie zalecenia znalazły się w wytycznych MEN, MZ i GIS dla świetlic szkolnych dla dzieci osób bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią.

 

Minister zdrowia Czech Jan Blatny powiedział w piątek, że sytuacja epidemiczna w kraju jest stabilna, ale nie ma powodów do nadmiernego optymizmu. Zapowiedział też, że w kraju zostanie wprowadzony nowy system ostrzegania przed ryzykiem zakażeń i rozwoju epidemii.

Według danych państwowego Instytutu Informacji i Statystyki Medycznej (UZIS), na które powołał się minister, przewiduje się wolniejsze hamowanie epidemii, która miałoby potrwać co najmniej do końca listopada. Szybsze powstrzymywanie tempa szerzenia się SARS-CoV-2 jest możliwe, zdaniem Blatnego, tylko przy odpowiedzialnym przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń.

Rząd Hiszpanii uruchomi procedury służące karaniu lekarzy negujących publicznie istnienie pandemii Covid-19 - zapowiedział w piątek minister zdrowia Salvador Illa. W rozmowie ze stacją Telemadrid Illa przekazał, że władze mają już mechanizm działania przeciwko lekarzom, którzy rozsiewają dezinformacje w sprawie Covid-19 i którzy negują zagrożenie ze strony tej choroby, "Nie wykluczamy żadnych form działania, aby zakończyć ten proceder (…). Będziemy karać takich lekarzy z całą surowością" - zapowiedział minister.

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin padł nowy rekord dobowych zakażeń koronawirusem. SARS-CoV-2 zakaziło się od czwartku 5550 osób - podało w piątek ministerstwo zdrowia. Najwięcej infekcji było w północnych dystryktach kraju, gdzie podczas minionej doby zanotowano 3006 przypadków.

W woj. kujawsko-pomorskim zajętych jest 995 z 1504 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 – poinformował w piątek urząd wojewódzki w Bydgoszczy. W regionie wolnych jest 30 ze 124 respiratorów dla zakażonych koronawirusem.

2546 z 3340 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce – wynika z piątkowych danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 265 z 286 dostępnych respiratorów.

Do 12 szpitali w woj. łódzkim zostaną w poniedziałek wysłani żołnierze WOT, których zadaniem będzie monitorowanie liczby łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Ma to usprawnić działanie służb ratunkowych i załóg karetek covidowych.

Liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów COVID-19 wynosi obecnie 3 418, z czego zajętych jest 2 399 (wolnych pozostaje 1019); liczba respiratorów dla takich pacjentów wynosi 249, z czego zajętych jest 223 (wolnych 26) - przekazał w piątek Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Najpóźniej do końca grudnia br. nauczyciele zaangażowani w pracę zdalną z uczniami otrzymają pieniądze na dofinansowanie do zakupu sprzętu, akcesoriów komputerowych lub oprogramowania. Rząd przeznaczy na ten cel ok. 300 mln zł dodatkowych środków.

Mechanizm refundacji kosztów będzie bardzo prosty - czytamy w komunikacie MEN. Nauczyciel złoży dyrektorowi placówki wniosek wraz z imiennym dowodem zakupu. Na tej podstawie najpóźniej do końca roku nauczyciel otrzyma dofinansowanie w wysokości kwoty wynikającej z faktur za sprzęt do kwoty 500 zł. Pieniądze z budżetu państwa przekażemy samorządom, a one wypłacą je nauczycielom.

W piątek w woj. warmińsko-mazurskim zajęta jest nieco ponad połowa łóżek covidowych i 55 respiratorów – wynika z danych udostępnianych przez służby wojewody. Mijający tydzień był rekordowy pod względem liczby osób zakażonych – od poniedziałku do piątku potwierdzono 2811 nowych przypadków. W tym samym czasie w woj. warmińsko-mazurskim z powodu koronawirusa zmarło 49 osób. 

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim są 1864 łóżka, zajętych jest 1399 – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Liczba tych łóżek jest systematycznie powiększana.

Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstanie w Targach Kielce. Do tej pory zgłosiło się 281 osób, w tym 15 lekarzy, 80 pielęgniarek i 20 ratowników medycznych.

Szpital tymczasowy powstanie w stolicy regionu świętokrzyskiego w Targach Kielce. Docelowo przygotowanych ma zostać tam 300 miejsc (z możliwością rozbudowy do 1000) dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.

Na stronie szpitalswietokrzyski.pl trwa rekrutacja do pracy w szpitalu.

Silny wzrost liczby zakażeń COVID-19 i zaostrzenie restrykcji epidemicznych przyczynią się do ponownego, wyraźnego osłabienia koniunktury w czwartym kwartale tego roku - poinformowała w piątkowym komunikacie Rada Polityki Pieniężnej (RPP).

W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19 i podejrzanych o zakażenie koronawirusem są przygotowane 1143 łóżka. Według stanu na piątek zajętych było 648 – poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W regionie jest 56 łóżek respiratorowych dla pacjentów z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych zajęte były 42 z nich.

Ojciec Leon Knabit - najstarszy wiekiem członek wspólnoty benedyktynów w Tyńcu, zakażony wirusem SARS-CoV-2 wraca do zdrowia. W piątek na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścił kolejny wpis, w którym informuje, że czuje się dobrze.

Agencja Rezerw Materiałowych na bieżąco wysyła respiratory, kardiomonitory i inny sprzęt medyczny, zamawiane przez szpitale, wszystkie urządzenia są wcześniej sprawdzane i gotowe do użycia - powiedział PAP prezes Agencji Michał Kuczmierowski.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce uwzględnienia w ustawie o wsparciu sektorowym poszkodowanych przez epidemię szkół tańca i fryzjerów - poinformowało w piątek biuro Rzecznika MŚP.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sprawdza biobezpieczeństwo na fermach norek w krajach na całym świecie, aby zapobiec - jak to ujęła - dalszym "zjawiskom rozprzestrzeniania się" zmutowanego koronawirusa po tym, jak Dania nakazała wybicie u siebie wszystkich norek z powodu mutacji SARS-CoV-2.

W szpitalach w Wielkiej Brytanii od piątku trwają badania kliniczne mające sprawdzić skuteczność aspiryny w leczeniu osób z Covid-19 - poinformowali naukowcy prowadzący badanie.

Naukowcy podejrzewają, że aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jako lek antypłytkowy może pomóc w zapobieganiu komplikacjom związanym z zakażeniem koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o przeciwdziałanie zakrzepom, co jest jednym problemów występujących u chorych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie wsparcia od Niemiec w walce z koronawirusem. "Prawnym i moralnym obowiązkiem polskich władz jest skorzystanie z tej pomocy" – podkreślił Adam Bodnar.

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzej Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej do Steinmeiera odpowiedzi Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że "również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19".

W piątek w szpitalach woj. pomorskiego zajętych było 831 z 1436 łóżek dla chorych na COVID-19. W użyciu jest także 65 z 71 respiratorów. Tego dnia w regionie potwierdzono 1451 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 – najwięcej od początku epidemii.

Chełm wesprze branżę gastronomiczną

Zwolnienia z niektórych opłat i podatków dla branży gastronomicznej zakłada miejska strategia walki z Covid-19 w Chełmie (Lubelskie). Władze miasta chcą też poprawić dostęp do testów dla mieszkańców.

Prawie co druga osoba zmarła w Hiszpanii na Covid-19 to mieszkaniec ośrodka dla seniorów - wynika z danych ministerstwa zdrowia. Oznacza to, że podobnie jak wiosną mieszkańcy tych placówek stanowią główną grupę wśród ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Według danych udostępnionych w piątek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w szpitalach w regionie są 2844 łóżka przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19, z czego zajętych jest 1477.

W dolnośląskich szpitalach jest obecnie 156 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego – jak podały służby prasowe wojewody dolnośląskiego – 122 są zajęte.

W piątek w regionie zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 2512 osób. To rekordowy dzienny przyrost od początku pandemii.

Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w obiektach sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Wprowadzone ograniczenia wiążą się z koniecznością zachowania limitu jednej osoby na 15 mkw. kościoła lub kaplicy.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak poinformował w piątek, że od soboty do jasnogórskiej bazyliki jednorazowo będzie mogło wejść 78 osób (dotąd 160), do kaplicy Matki Bożej 25 (wcześniej 60), a do kaplicy Pokuty 15 (wcześniej 36).

Gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini – przypominają, że cały dzień trwa transmisja liturgii z kaplicy Matki Bożej na jasnogórskim kanale YouTube.

Zarząd Mazowsza wystosował pismo do władz Saksonii-Anhalt oraz Brandenburgii o rozważenie udzielenia pomocy w związku z pandemią mieszkańcom tego regionu; w tak trudnej sytuacji, kiedy ktoś oferuje nam pomoc, nie godzi się jej odmawiać - przekazał Mazowiecki Urząd Marszałkowski.

Bułgarski parlament zdecydował w piątek, że pracodawcy będą musieli w miarę możliwości pozwolić swoim przebywającym na kwarantannie pracownikom na zdalne wykonywanie obowiązków. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 52 zgony na Covid-19 i ponad 3 tys. nowych infekcji.

Nawet zwolnienie z czynszu nie pozwoli przetrwać handlowcom, jeśli zamknięcie centrów handlowych potrwa dłużej - wskazuje Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Jego zdaniem będzie potrzebne większe zaangażowanie państwa i pomoc finansowa. W związku z rozwojem epidemii rząd wprowadził nowe obostrzenia, które dotyczą m.in. handlu. Od soboty 7 listopada do 29 listopada br. w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. będą otwarte tylko sklepy spożywcze, drogerie, meblowe oraz apteki i punkty usługowe, np. pralnie czy poczta. Rząd nie wyklucza przedłużenia tego terminu.

Według ostatnich danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie jest 1065 łóżek dla chorych na COVID-19. 591 jest zajętych. Według informacji zamieszczonych w piątek na stronie internetowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie dla chorych na COVID przeznaczono 1065 szpitalnych łóżek. Z tej liczby zajęte jest 591 łóżek.

Do 33 szpitali na Dolnym Śląsku zostaną w poniedziałek wysłani żołnierze WOT, których zadaniem będzie monitorowanie na bieżąco liczby łóżek dla pacjent z COVID-19.

Słowacki resort zdrowia poinformował w piątek o kolejnych 31 zgonach w związku z Covid-19; to najwyższy dobowy bilans od wybuchu epidemii w tym kraju. Łącznie na Słowacji zmarło 317 osób. W szpitalach jest 1441 pacjentów, 106 korzysta z respiratorów, a 102 jest na OIOM-ach.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 201 osób – poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Maksym Stepanow. To rekordowa dzienna liczba zgonów od początku epidemii w tym kraju.

Grafik pracy lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałych pracowników jest zapełniony na najbliższy miesiąc – poinformował odpowiedzialny za powstanie i działanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński.

 

Wartość wsparcia w pakiecie pomocowym rządu w czasie trwania drugiej fali pandemii może sięgnąć 20 mld zł, jeśli wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna - wynika z piątkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

WIĘCEJ: Pomoc dla przedsiębiorców. Premier podał 10 działań antykryzysowych dla firm

Personel powstającego we Wrocławiu szpitala tymczasowego będzie składała się z 900 pracowników, w tym z 260 lekarzy i ponad 600 pielęgniarek. "Tak naprawdę każdy pracownik medyczny jest nam potrzebny" - powiedziała w piątek dyrektor powstającej dr Barbara Korzeniowska. Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych. Szpital będzie prowadzony przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

W woj. łódzkim na blisko 2 300 łóżek covidowych w placówkach medycznych z I, II i III poziomu zabezpieczenia w ramach walki z epidemią 335 miejsc jest wolnych. Ze 190 respiratorów dla chorych na COVID-19 dostępnych pozostaje 73.

Średnia dzienna liczba zgonów z powodu Covid-19 w Belgii podwoiła się w ciągu ostatniego tygodnia w porównaniu z poprzednim siedmiodniowym okresem. Rośnie też liczba hospitalizowanych pacjentów - poinformowały w piątek władze.

Biskup senior diecezji kaliskiej Teofil Wilski został zakażony koronawirusem. Jego stan zdrowia oceniany jest jako dobry, stosowny do wieku – powiedział w piątek rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. kanonik Marcin Papuziński.

 

W środku blokady koronawirusowej w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) nieoczekiwanie zaleca nową strategię testową dla kraju: laboratoria osiągnęły szczyt mocy przerobowych, trzeba więc skupić się na konkretnych grupach ryzyka - pisze w piątek dziennik "Bild".

W piątek w woj. świętokrzyskim potwierdzono ponad 1000 zakażeń koronawirusem. To kolejny rekord. Zmarło też kolejnych 16 mieszkańców regionu. Nowe ognisko wirusa wykryto w DPS-ie w powiecie koneckim, a w domowej izolacji jest prezydent Kielc Bogdan Wenta. Zaś w szpitalach na Podkarpaciu jest 1986 łóżek dla pacjentów z COVID-19. "Zajętych jest 1277 z nich" – poinformował w piątek rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie zamieściła w mediach społecznościowych apel do osób chętnych do pracy na oddziałach covidowych. Poszukiwani lekarze, pielęgniarki, ratownicy, opiekunowie medyczni i wolontariusze. Sanepid korzysta z pomocy WOT. W komunikacie podkreślono, że pomoc mogą oferować nie tylko osoby z doświadczeniem medycznym, ale też wolontariusze.

3942 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono w piątek w woj. śląskim – to najwyższy wskaźnik wśród wszystkich województw. Kolejne w piątkowej statystyce woj. mazowieckie ma 2951 przypadki, pozostaje jednak nadal regionem z największą liczbą zakażeń w kraju.

Od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z COVID-19, tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd uratuje polską gospodarkę lepiej od innych w Europie.

WIĘCEJ: Pomoc dla przedsiębiorców. Premier podał 10 działań antykryzysowych dla firm

19 nowych przypadków koronawirusa wykryto w piątek w łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd – poinformował w piątek Urząd Miasta Łodzi. Większość zachorowań dotyczy obecnie pracowników szkół i przedszkoli.

W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano w piątek rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - 829 przypadków; o swoim zakażeniu poinformował m.in. prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Minionej doby zmarła też rekordowa liczba chorych - 23 osoby, z których dwie najmłodsze - 43 i 44-letnie - nie miały chorób współistniejących.

Zmieniliśmy lokalizację szpitala tymczasowego organizowanego w Warszawie przez Wojskowy Instytut Medyczny, powstanie on w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu, a nie w hali EXPO XXI - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Żołnierze Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą pomagać w uzyskiwaniu informacji o wolnych miejscach w pomorskich szpitalach. Jak poinformował w piątek Rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Mariusz Szymański, od soboty, 7 listopada, około 70 żołnierzy Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie wspierać w aktualizacji informacji o wolnych łóżkach 21 szpitali z województwa pomorskiego zajmujących się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem.

Chińskie władze ponownie zamykają granice z powodu zagrożenia Covid-19. Ambasady ChRL m.in. we Francji, Włoszech, Belgii i Wielkiej Brytanii ogłosiły wstrzymanie możliwości przyjazdu z tych państw do Chin dla cudzoziemców z ważnymi wizami i pozwoleniami na pobyt.

W ciągu ostatniej doby w Indiach na Covid-19 zmarło 670 chorych, stwierdzono też 47 638 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. W kraju jest ponad 520 tys. aktywnych zakażeń, a ich liczba się zmniejsza.

"Nie wymierzamy nikomu policzka" - tak premier Włoch Giuseppe Conte odniósł się w piątek do słów krytyki pod adresem rządu, który ogłosił cztery regiony kraju tzw. czerwoną strefą najwyższego ryzyka zakażeń i wprowadził tam częściowy lockdown. "Policzkiem" nazwał tę decyzję rządu gubernator Lombardii Attilio Fontana. Region ten został uznany za czerwoną strefę razem z Piemontem, Doliną Aosty i Kalabrią. Obowiązuje tam szereg restrykcji, w tym zakaz przemieszczania się bez uzasadnionego powodu. Niezadowolenie z tej decyzji wyrażają także szefowie pozostałych regionów, domagając się wyjaśnień i przestrzegając przed ekonomicznymi skutkami zamknięcia.

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala zaapelował w piątek do mieszkańców metropolii, aby pozostawali możliwie najwięcej w domu. Apel skierował w pierwszym dniu "lekkiego lockdownu", jaki został wprowadzony w czterech regionach Włoch, w tym w Lombardii.

 

2512 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zdiagnozowano w piątek na Dolnym Śląsku. To rekordowy dzienny przyrost infekcji tym patogenem od początku epidemii. Najwięcej przypadków – 880 – wykryto we Wrocławiu. Ostatnie doby zmarło w regionie 39 osób chorych na COVID-19. Także na Dolnym Śląsku u ponad stu podopiecznych w DPS-ie w Legnickim Polu potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Wynik dodatni ma też 23 pracowników. Niemal wszyscy chorują bezobjawowo. Placówka czeka na wyniki kolejnych 145 wykonanych testów.

Na 2331 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w całej Wielkopolsce wolnych jest 724. Do końca listopada baza łóżkowa dla zakażonych ma sięgnąć 2,7 tys. miejsc - poinformował w piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał, że obecnie do dyspozycji pacjentów z koronawirusem w Wielkopolsce jest 2331 łóżek, z czego 724 jest wolnych. "W przypadku łóżek respiratorowych zajęte są 122 z 235" – podał.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w zakładach opieki lekarskiej i domach pomocy społecznej - poinformowała w piątek w komunikacie rzeczniczka CSWOT Sumita Mira Morzyńska.

Okres jesienno-zimowy jest zawsze najcięższym czasem dla osób zmagających się z kryzysem bezdomności. W tym roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, sytuacja jest wyjątkowo trudna - wskazała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Zaapelowała do wojewodów o szczególne wsparcie osób bezdomnych.

Trener reprezentacji Polski siatkarzy Vital Heynen poinformował, że miał pozytywny wynik testu na Covid-19. Wcześniej w prowadzonej przez Belga Sir Safety Conad Perugii stwierdzono 12 przypadków zakażenia.

WIĘCEJ: Trener polskich siatkarzy zakażony koronawirusem. "Mam dziwne uczucie w głowie"

 

Minionej doby zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 2063 mieszkańców Wielkopolski. Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób – poinformował w piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech zmarły 103 osoby zakażone koronawirusem i stwierdzono 4709 nowych infekcji – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii. To najwyższe liczby infekcji i zgonów od początku pandemii na Węgrzech.

Cały czas zwiększamy bazę dostępnych respiratorów. W Agencji Rezerw Materiałowych mamy do wydania około 3 tys. tego sprzętu i jeżeli tylko szpitale wskazują na potrzebę, to jest on wydawany - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ostatniej doby wykonano ponad 82,95 tys. testów na obecność koronawirusa; lekarze rodzinni wystawili prawie 35,4 tys. zleceń na badanie – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie przebadano dotąd ponad 4 mln 919 tys. osób.

Według informacji uzyskanych od kuratorów oświaty w czwartek w trybie hybrydowym pracowało 489 przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, a 439 w trybie zdalnym. Reszta – 14 tys. 332 placówki pracowały stacjonarnie – podało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 27 086 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 445 osób - najwięcej od początku epidemii. 

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 6 listopada

Od piątku hotel przy lotnisku Ławica w Poznaniu, będący do tej pory bazą noclegową dla medyków, zacznie funkcjonować jako drugie izolatorium w mieście – poinformował PAP Polski Holding Hotelowy. Rzecznik prasowy spółki Polski Holding Hotelowy Sonia Michejda przekazała, że w hotelu Moxy Poznań Airport do dyspozycji pacjentów będzie łącznie 120 pokoi, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 19 tys. 479 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1708 jest podłączonych do respiratorów – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W kraju jest 9 928 wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz 530 respiratorów.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 21 506 nowych zakażeń koronawirusem i stwierdzono 166 zgonów zainfekowanych osób - podał w piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha. To pierwszy raz od początku epidemii, kiedy liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczyła 20 tys. Nowych zakażeń jest o 1,6 tys. więcej niż dzień wcześniej.

W Rosji w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 20 582 nowych przypadków koronawirusa - poinformował w piątek sztab ds. walki z pandemią. To najwyższy wskaźnik od początku pandemii. Zmarło w ciągu doby 378 pacjentów z Covid-19.

W czwartek w Czechach wykryto 13 231 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. To o ok. 2,5 tys. mniej niż w środę, gdy odnotowano najwyższy dzienny wzrost zakażeń. W Czechach jest obecnie ponad 173 tys. aktywnych infekcji.

Szef MON Mariusz Błaszczak zakończył izolację po za zakażeniu koronawirusem i przewodniczy w piątkowej odprawie z dowódcami Wojska Polskiego. Odprawa odbywa się w formie wideokonferencji.

Premier Japonii Yoshihide Suga ostrzegł w piątek, że istnieje ryzyko kolejnego wzrostu liczby zachorowań na Covid-19. Po raz pierwszy od sierpnia w kraju tym wykryto jednego dnia ponad 1000 nowych zakażeń koronawirusem, a eksperci wiążą to z ochłodzeniem pogody. - Musimy obserwować sytuację z większą ostrożnością, niż dotychczas – powiedział w parlamencie Suga, cytowany przez japońską agencję prasową Kyodo.

W związku z trwającą epidemią, niepójście na Marsz Niepodległości 11 listopada jest przejawem patriotyzmu i odpowiedzialności za siebie i innych - ocenił w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

WIĘCEJ: Wiceminister zdrowia: brak udziału w Marszu Niepodległości przejawem patriotyzmu

W Chinach kontynentalnych zgłoszono poprzedniej doby 36 nowych zachorowań na Covid-19, w tym sześć przypadków lokalnych w regionie Sinciang, a także 33 nowe bezobjawowe zakażenia koronawirusem – podała w piątek państwowa komisja zdrowia.

Opracowano ultrasilną nanocząsteczkową szczepionkę przeciw COVID-19 przy użyciu techniki komputerowej. Struktura molekularna szczepionki naśladuje z grubsza strukturę wirusa, co tłumaczy jego wyjątkowo dużą zdolność do wywoływania odpowiedzi immunologicznej.

Autorami są naukowcy z University of Washington School of Medicine w USA.

Od 4 marca, kiedy wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zakażenie potwierdzono u ponad 466 tys. osób. Najwięcej zakażeń jest w woj. mazowieckim – ponad 65 tys. W czołówce jest też Śląsk – ponad 59 tys. przypadków i Małopolska – ponad 53 tys. zakażeń.

Według sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu" 47 proc. Polaków nie będzie chciała zaszczepić się przeciwko COVID-19, jeśli taka szczepionka będzie.

Chęć zaszczepienia się zadeklarowało łącznie 38 proc. badanych: 20 proc. mówi "zdecydowanie tak", a 18 proc. "raczej tak". 15 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Badanie zrealizowano w dniach 27-28 października na próbie 1022 dorosłych Polaków.

Dla wielu osób pandemia ma potencjał stać się doświadczeniem traumatycznym, którego skutki będą długofalowe – oceniła dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Niepokoimy się o siebie i o bliskich. Brak jasnego planu radzenia sobie z pandemią, duża dynamika sytuacji potęgują lęk. Wiele osób z drżeniem czeka na kolejne obostrzenia, a ze względu na to, że nie wiemy, czego się spodziewać, trudniej jest nam przystosować się do nowych sytuacji. Nie wiemy czy zrealizujemy zakładane wcześniej plany, zaczynamy się martwić, czy będziemy mogli spędzić z bliskimi święta – powiedziała dr Grzymała-Moszczyńska.

Oceniła też, że "to wszystko jest bardzo stresujące i dla wielu osób ma potencjał stać się doświadczeniem traumatycznym".

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w czwartek w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1097 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 102 831 nowych osób.

Amerykańska placówka naukowa szacuje, że od wybuchu epidemii w USA potwierdzono łącznie 9 mln 606 369 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga obecnie 234 911.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w czwartek o 5567 nowych zakażeniach koronawirusem i 544 zgonach spowodowanych powikłaniami pod Covid-19.

Łączna liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 949 197, a liczba zgonów do 93 772 przypadków.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii odnotowano 22 294 nowe zakażenia koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło tam w ciagu 24 godzin 630 osób - poinformowało w czwartek wieczorem brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Tym samym liczba wszystkich zakażeń zarejestrowanych w Brazylii od początku epidemii w Brazylii wzrosła do 5,6 mln., a liczba wszystkich przypadków śmiertelnych wynosi obecnie 161 736.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie