Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 listopada
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI/ zdjęcie ilustracyjne
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 19364 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 227 kolejnych osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 414 844. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 6 102 osób.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (2959), śląskiego (2407), wielkopolskiego (2114), małopolskiego (2106), dolnośląskiego (1964), pomorskiego (1317), lubelskiego (1290), łódzkiego (1110), podkarpackiego (929), warmińsko-mazurskiego (565), świętokrzyskiego (551), kujawsko-pomorskiego (551), zachodniopomorskiego (454), opolskiego (445), podlaskiego (316), lubuskiego (286).

 

Z powodu COVID-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 196 osób.

 

Ponad 1,5 tys. osób pod respiratorami

 

Ministerstwo poinformowało, że obecnie zajętych jest 18 tys. 160 łóżek z 25 tys. 902 przygotowanych dla pacjentów z Covid-19.

 

Pod respiratorem jest 1550 osób. Resort podaje, że dla zakażonych przeznaczonych jest w sumie 1979 urządzeń.

 

Kwarantanną objęto obecnie 421 tys. 582 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 46 tys. 697.

 

Do tej pory wyzdrowiało 159 tys. 986 osób.

 

 

Resort poinformował, że łącznie pobrano dotąd 4 mln 894 tys. 181 próbek od 4 mln 712 tys. 224 osób. Lekarze rodzinni, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili pacjentom 672 tys. 388 testów w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

 

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek informowało o wykonaniu ponad 65 tys. testów, w niedzielę o ponad 49,9 tys., w sobotę o ponad 59,7 tys., a w piątek o ponad 78 tys. testów.

 

 

10 milionów zakażeń w Europie

 

Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 mln - poinformowała w niedzielę agencja Reutera. Na kontynencie zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji odnotowano 22 proc. z 46,3 mln wszystkich infekcji na świecie.

 

W całej Europie na COVID-19 zmarło jak dotąd ponad 269 tys. chorych. To 23 proc. z blisko 1,2 mln ofiar pandemii na całym świecie - wylicza agencja.

 

ZOBACZ: Pensjonariusze domu seniora pokonali koronawirusa. Wśród nich stulatkowie

 

W ciągu ostatniego tygodnia to w Europie wykryto 1,6 mln z 3,3 mln potwierdzonych na całym świecie nowych infekcji.

 

Na każde 10 tys. mieszkańców kontynentu przypada teraz 127 zakażeń i 4 zgony na COVID-19. Z kolei dla USA wartości te wynoszą odpowiednio 278 zakażeń i 7 przypadków śmierci - przypomina Reuters.

 

Nowa strategia walki z pandemią w Polsce

 

Resort zdrowia opracowuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza jej wersja ma być przygotowana w nadchodzącym tygodniu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zapowiedział w piątek m.in. wprowadzenie rozwiązania, aby współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu na SARS-CoV-2, nie musieli czekać na informację z sanepidu o kwarantannie, lecz byli nią obejmowani automatycznie.

 

ZOBACZ: "O 100 proc. większe wynagrodzenie dla medyków". Minister zdrowia wydał polecenie

 

Niedzielski podał, że testy antygenowe u pacjentów objawowych będą taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zapowiedział także, że w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry - urządzenia do pomiaru saturacji krwi. Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych.

 

Minister mówił o tworzeniu szpitali tymczasowych i o zwiększaniu liczby miejsc w izolatoriach. Minister Niedzielski poinformował w piątek, że ogłoszone przez niego zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.

 

Koronawirus zamroził świat


Zapalenie płuc nazwane przez ekspertów COVID-19 pierwszy raz rozpoznali lekarzy w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku. Liczba zakażeń nowym wirusem, pochodzącym prawdopodobnie od zwierząt, wzrosła na tyle gwałtownie, że że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła na świecie 11 marca stan pandemii.

 

ZOBACZ: Tajwan 200 dni bez lokalnego zakażenia koronawirusem. Jak oni to zrobili?

 

W Polsce pierwszy pacjent zakażony koronawirusem został zdiagnozowany w Polsce na początku marca. Wkrótce potem resort zdrowia zaapelował o ostrożność, a niedługo potem rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń, aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się pandemii. Zamknięta została m.in. większość sklepów, władze wydały zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby.

 

Sprawdź, jakie są objawy zakażenia


Objawami choroby wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 są zazwyczaj: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Zakażenie koronawirusem może prowadzić do śmierci także u osób młodych i zdrowych. W większości przypadków przebiega jednak łagodnie lub bezobjawowo.

 

ZOBACZ: Jerzy Polaczek: w szpitalu człowiek zastanawia się, ile zobaczy zwłok

 

Według ekspertów medycznych u znacznego odsetka chorych może po wyzdrowieniu prowadzić do późniejszych negatywnych skutków w układzie oddechowym i krążenia. Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa jest niebezpieczna zwłaszcza dla seniorów, w szczególności tych, których odporność jest osłabiona i u których występują  inne przewlekłe choroby.

ac/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie